צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעחבישות לחץבגדי לחץ לטיפול במחלות ורידים
מערכת דין,
10 יוני 2018

הטיפול במחלות ורידים בעזרת לבוש לחץ: הכל תלוי בחומר הנכון

ראיון עם הפרופ' הגרמני, ד"ר קנוט קרוגר, הטוען כי רופאים צריכים להעניק חשיבות גבוהה יותר לסוג החומר הנכון והמתאים למטופל כשהם ממליצים על טיפול בבגדי לחץ.

פרופ' קנוט קרוגר, רופא, מנהל המחלקה לרפואה וסקולרית בבית החולים קרפלד הליוס (Krefeld Helios Hospital) שבגרמניה, מסביר בראיון מהם הקריטריונים שיכולים להגביר את היענותם של חולים במחלות ורידים להשתמש באביזרים אלו ומדוע צריך להציע יותר טיפולים בעזרת בגדי לחץ.

 

פרופ' קרוגר, על פי פרסומים אחרונים נמצא כי אתה שם דגש רב על התאמה אישית של לבוש לחץ עבור מטופלים. מה פירוש הדבר, אם תוכל לפרט, וכיצד עושים זאת?

"האסכולה המקובלת בתחום טוענת כי ככל שהלחץ של הלבוש גבוה יותר, כך גם הטיפול טוב יותר. מצד שני, לחץ גבוה יוצר פחות היענות מצד המטופל להשתמש בלבוש זה - זהו בהחלט אתגר למצוא את האיזון הנכון.

"מטופלים עם מצב קליני מתקדם מאוד נדרשים לשימוש במלבושים המפעילים לחץ גבוה ככל האפשר. יחד עם זאת, רבים מהם סובלים מתחלואה נלווית, דוגמת נוקשות של הירך ושל עמוד השדרה, או שאין להם את הכוח הנדרש בידיים על מנת ללבוש בעצמם את מלבושי הלחץ.

"בשל הסיבות הללו, אני מעדיף להתחיל במלבושים המפעילים לחץ נמוך ואז להעלותו, בהתאם למצב ובהמשך לבדיקות נוספות לאחר ההתאמה הראשונה".

 

בגדי לחץ - dynotc

 

מה עוד צריכים הרופאים לקחת בחשבון בכל הקשור לטיפול בלבוש לחץ – חוץ מהדיאגנוזה עצמה?

"מעבר לתחלואה הנלווית המוכרת, יש לבדוק היתכנות למחלת כלי דם פריפריאליים (PAOD) הנגרמת כתוצאה מהיצרות או חסימה של כלי דם המובילים דם לרגליים, לפולינוירופתיה, מחלה מפושטת של העצבים ההיקפיים, וכן לקחת בחשבון את גילו של המטופל, עד כמה הוא נייד, משקל גופו, חומרת מחלת הוורידים ממנה הוא סובל, וכן האם הגוף מייצר בצקות כתוצאה מאי ספיקה ורידית.

"חשוב להכיר למטופל את אפשרויות הטיפול בלבוש לחץ המתאים לחיי היומיום (ללא הפרעה). אופן ההתנהלות וההתמודדות עם לבישה של בגדי לחץ הוא נושא נוסף שיש לקחת בחשבון – עזרים מיוחדים המסייעים ללבוש את אביזרי הלחץ עדיין אינם עניין שבשגרה.

"במחלקה שלנו אנחנו משוחחים עם מטופלים מבוגרים שאינם ניידים, על השימוש בעזרים אלו כשאנחנו בודקים ורואים שהידיים שלהם אינן חזקות דיין להתמודד עם לבישה של אביזרי לחץ".

 

מחקר תצפית שנעשה עבור mediven הוכיח כי טיפול כוללני (טיפול זהה לכל החולים) נפוץ בגרמניה. רוב המטופלים קיבלו טיפול בעזרת לבוש ברמת לחץ II העשוי מחומר קל. מה דעתך על תוצאות אלו?

"המחקר מראה שיש שפע של פוטנציאל בתחום הטיפול הזה. יחד עם זאת, לדעתי איננו צריכים לכפות על מטופלים שימוש במלבושים ברמת לחץ III או IV. במקרים מסוימים, רמת לחץ I יכולה להיות מתאימה יותר ובהחלט מספיקה למטופלים מבוגרים.

"בעיני חשוב יותר לבחור את החומר הנכון, משום שגם לחומר יש השפעה על היענות המטופל לטיפול והצלחתו".

 

מהם המאפיינים החשובים ביותר עבור המטופלים שלך בעת בחירת גרבי לחץ רפואיים?

"ראשית, המטופלים רוצים שהגרב ישב כראוי ולא יחליק, בנוסף חשוב להם שהוא לא ילחץ מדי עד כדי פגיעה בעור. דבר נוסף חשוב הוא שיהיה קל ללבוש את הגרביים וכן הם צריכים להיות נעימים על העור ולא ליצור תחושה לא נעימה של עקצוצים ואי נוחות. יתרה מזאת, מטופלים שחשובה להם הנראות, רוצים שהגרביים ייראו אופנתיים".

 

 בגדי לחץ - dynotc

 

האם לדעתך מאפיינים אלו, באם יתקיימו, יגבירו את ההיענות לטיפול מצד המטופלים?

"כן, משום שאם גרבי הלחץ לוחצים חזק מדי וחותכים את העור, או שמטופל צריך למשוך ולמקם אותם מחדש כמה פעמים ביום כי הם מחליקים – המשמעות תהיה שהוא לא ילבש את הגרביים לטווח ארוך. לא משנה מה רמת הלחץ של הגרביים, ההיענות לשימוש בה תהיה גבוהה יותר כשהם יהיו מותאמים בצורה הטובה ביותר וכן עשויים מהחומר המתאים ביותר".

 

מניסיונך, מה קורה כשמטופל אינו מקבל את גרבי הלחץ המתאימים בהתאם לקריטריונים שציינת?

"למעשה, אפילו אם למטופל היה ניסיון רע אחד בלבד עם גרב לחץ, יהיה קשה מאוד לגרום לו להיענות לנסות טיפול נוסף. חיוני למצוא את האיזון הנכון מול המטופל ולתת לו את המענה המתאים, כמובן בהתאם לטיפול הרצוי והמומלץ. כך שמעבר לאינדיקציה הרפואית, הרופא עצמו צריך לקחת בחשבון את גיל המטופל, תחלואה נלווית, משקל – בעיקר אם מדובר בעודף משקל – ורגישות לבצקות, ולפי אלו לבחור את האפשרות הטובה ביותר מבחינת רמת לחץ המתאימה והחומרים המתאימים מהם עשויה גרב הלחץ, עבור המטופל. אם אלו לא יילקחו בחשבון, סיכוי גבוה מאוד שהמטופל לא יסכים לטיפול מסוג זה".

 

האם ישנם גורמים אחרים שיכולים להשפיע משמעותית על הצלחת הטיפול בעזרת גרבי לחץ?

"אני מאמין שנוכל להגביר את היענות המטופלים לשימוש בגרבי לחץ אם רופאים ימליצו למטופלים שלהם לרכוש מספר גדול יותר של גרבי לחץ כבר בהתחלה. לרוב, כטיפול ראשון, המטופל מקבל שני זוגות גרביים, שאחד מהם הוא רזרבי. אולם מבחינת ההיגיינה נראה שזה לא מספיק, כי זה רק טבעי שהמטופל ירצה לגרוב מדי יום זוג נקי של גרביים אבל, מי באמת מפעיל מכונת כביסה מדי יום ? – במיוחד כשמדובר בזוג גרביים בלבד? נושא ההיגיינה וגרבי הלחץ קרוב ללבי ולכן אני חושב שנוכח היחס המשתנה כלפי היגיינה, יש צורך בחשיבה ובחינה מחדש של נושא זה".

ייעוץ מקצועי
מוצרים רלוונטים
יש למלא את הפרטים הבאים: