צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעשיקום רצפת אגןמהי שלפוחית רגיזה וכיצד ניתן לטפל בה?
מערכת דין,
14 מאי 2017

שלפוחית רגיזה

בעולם כיום ישנם מיליוני נשים וגברים עם שלפוחית רגיזה, השכיחות היא כ-17% בארה"ב וכפי הנראה אחוזים דומים גם בארץ.

שלפוחית רגיזה הקרויה בשפה הרפואית overactive bladder (שם נוסף - שלפוחית בלתי יציבה) גורמת לנו לקושי בהתאפקות ולבריחת שתן כתוצאה מדחיפות. הסימן הבולט ביותר הוא שתחושת הצורך למתן שתן מגיעה בפתאומיות ובצורה בה התחושה היא שחייבים להתרוקן אחרת "יברח" לנו.

 

אז איך אני יודעת שזה זה?

ששת הסימנים לשלפוחית רגיזה (גם אם את סובלת רק משלושה מהסימנים סימן שזו הבעיה):


1. קשה לך להתאפק.

2. הצורך במתן שתן מופיע בבת אחת בצורך עז ללא אזהרה קודמת וללא יכולת לדחות את מתן השתן.

3. תחושת שתן מטעה- את רצה הרבה לשרותים ולפעמים רק בשביל כמה טיפות של שתן.

4. דליפת שתן כבר בדרך לשירותים או כשאת פותחת את דלת השירותים או דלת הבית.

5. השלפוחית מעירה אותך בלילה.

6. קור או מים זורמים מעוררים בך צורך להשתנה.

 

ישנם גורמי השפעה נוספים שיכולים לגרום או להחמיר שלפוחית רגיזה, ביניהם:


• דלקות בדרכי השתן

• שימוש בקטטר לזמן ארוך

• הריון ולידה

• כניסה לגיל המעבר

• הרגלים לא נכונים של שתיה ומתן שתן


חשוב -ישנן סיבות נוספות העלולות לגרום לתופעות הללו כמו בעיות נוירולוגיות, תהליכים תופסי מקום ועוד. לכן כדאי לעבור בירור רפואי לפני תחילת טיפול. זו לא בעיה שחייבים להשלים איתה, אמנם חשוב לזכור כי אם לא נטפל בבעיה זו היא עלולה להחמיר עם הזמן.

 

אז איך ולמה זה קורה?

השלפוחית שלנו אמורה להיות רפויה רוב הזמן בכדי לאפשר תהליך מילוי תקין של שתן מן הכליות. כאשר השלפוחית מלאה היא מבצעת כיווץ קל המתפרש אצלנו כצורך למתן שתן.
אצל אנשים הסובלים משלפוחית רגיזה, השלפוחית מבצעת כיווצים רבים גם כשהיא ריקה או מלאה באופן חלקי. הכיווצים הללו גורמים לנו לרוץ לשירותים, אבל אין שם באמת כמות שהצריכה מתן שתן. דליפות עלולות לקרות גם כאשר השלפוחית מלאה רק באופן חלקי.
אותה תופעה יכולה לקרות גם בלילה וגורמת לנו להתעורר משינה. כאשר השלפוחית תקינה היא אמורה להתמלא כל הלילה ולאפשר שינה רציפה.

 

אז מה הפתרון?

  • שינוי בהרגלים היומיומיים – ניתן להיעזר ביומן הטלת שתן העוקב אחר הרגלי השתיה והטלת השתן לאורך היום.
  • חיזוק שרירי רצפת האגן- את שרירי רצפת האגן מחזקים בעזרת תרגול, כמו כל שריר אחר בגוף. התרגילים המקובלים לחיזוק שרירים אלה נקראים תרגילי קייגל (Kegel) וניתן לשלב אותם במהלך פעילות היומיום.
  • והחשוב ביותר הרגעה של השלפוחית- לגרום לה להתכווץ פחות.

בגלל ששריר רצפת האגן חבויים מהעין ונשים רבות מתקשות להבין מתי וכמה הן מכווצות ומתי מרפות, הן יכולות להיעזר במכשיר ביופידבק, לתרגול ביתי. בנוסף, ניתן להשתמש במכשיר טנס ביתי המייצר זרם חשמלי בטוח ועדין שמגייס יותר סיבי שריר ומגביר את עוצמת כיווץ שרירי רצפת האגן ומסייע בחיזוק השרירים והגברת השליטה על הסוגרים.

 

ניתן להרגיע ולהפחית את ההתכווצויות של השלפוחית במספר צורות כמו תרופות והזרקות לשלפוחית. אמנם, טנס חשמלי הינה השיטה הבטוחה ביותר וזאת ללא תופעות לוואי ידועות. הגרוי החשמלי גורם לשלפוחית להתכווץ פחות, מאפשר הגדלת מרווח בין מתן השתן ויכולת התאפקות ואפילו מגדיל את נפח השלפוחית.

השימוש במכשיר ואגינלי לגירוי חשמלי יעיל באופן אובייקטיבי לטיפול בפעילות יתר של שריר השלפוחית עם אחוזי הצלחה של מעל 50%.

ממחקרים חדשים עולה כי בהתחשב בתופעות הלוואי של הטיפול התרופתי הנוכחי, יש לראות בטנס חשמלי קו טיפולי ראשון לסימפטומים של שלפוחית רגיזה.

מכשיר ה- PeriStim Pro הוא טנס ייעודי לטיפול בפתולוגיות של רצפת אגן ואי שליטה על סוגרים (בריחת/ דליפת שתן). המכשיר ידידותי וקל לשימוש בעזרת פרוטוקולי טיפול מובנים לרבות לבעיה של שלפוחית רגיזה. המכשיר פועל בעזרת אלקטרודה המוחדרת לנרתיק או הדבקת אלקטרודות שטחיות.

השימוש הינו בבית בשעות ובזמנים המתאימים לך ומומלץ להשתמש בו 3-7 פעמים בשבוע. (לתקופה של 3 חדשים) .

 

מכשיר ה-PeriStim Pro ניתן להשכרה / למכירה

.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: