צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעפיזיותרפיהמהו הציוד הנדרש לשיקום פיזיותרפי ביתי?
מערכת דין,
15 דצמבר 2020

מהו הציוד הנדרש לשיקום פיזיותרפי ביתי?

תהליך החלמה ושיקום יכול להיות ארוך ומאתגר מאוד בין אם מדובר בהתאוששות מניתוח או פציעה בעקבות תאונה. חשוב מאוד לתכנן את מסגרת השיקום ולבחון קבלת עזרה ותמיכה כמו סיוע סיעודי, הכנת הבית מבחינת הנגשה וציוד ייעודי שיכול לסייע ולתרום להצלחת השיקום.

לאילו מכשירים או פריטים יתכן שתזדקקו במהלך התהליך השיקומי? לפניכם הכרות עם מוצרים שחשוב להכיר לפני כניסה לשיקום והחלמה.


מכשירי טנס להתמודדות עם הכאב

ההתמודדות עם הכאב יכולה להיות קשה ומתישה כאחד ולא תמיד טיפול תרופתי המבוסס על משככי כאבים יכול לסייע ולא תמיד הוא מספק או מתאים. כאן נכנסים לתמונה מכשירים ביתיים שונים להפחתת כאב – מכשירי טנס המעבירים זרמים – פולסים חשמליים שיכולים לסייע בשיכוך הכאב כאשר הם מגיעים לקצות העצבים. המכשירים העכשוויים המתקדמים משוכללים מאוד וכוללים, בין היתר, תוכניות מובנות וכפתורים נוחים לשימוש ולניווט, מדדי מודולציה שונים כאשר יש גם מכשירים ייחודיים המתאימים מאוד למחלימים מפציעות ספורט לאימון השריר שמאפשרים לבחור בין חיטוב, התאוששות, כאב, שיקום וכושר. מכשירים מעין אלה נותנים למשתמש לקבוע את רמת הגירוי הנדרשת גם בתוכניות שעובדות על הקלה ושחרור מכאבים תוך אופטימיזציה של יעילות אימון על ידי שילוב תנועות רצוניות עם תנועות שריר שנובעות מגירוי החיישנים.

מכשירים אלה מיועדים גם לשיקום השריר, חיזוק ובניית נפח השריר, הרפייה והתאוששות מהירה יותר.


היכון, הכן, למתוח

מכשיר מתיחה הוא מכשיר נוסף נפוץ בתהליכי שיקום בסביבת המגורים. המכשיר הביתי הוא אלטרנטיבה למכשירים דומים אשר ניתן לרוב למצוא בקליניקות של פיזיותרפיה ומרכזי שיקום כאשר מטרת המכשיר הביתי הוא לאפשר מתיחה מותנית או צווארית לשחרור לחץ עצבי בין החוליות ולטיפול בבעיות גב שונות, כמובן על פי פרוטוקול והנחיות או מעורבות של צוות רפואי או פיזיותרפיסטים שמגיעים לביצוע הטיפול בבית. המכשיר מגיע עם חגורות מיוחדות למניעת החלקה ואבטחת המטופל בעת ביצוע המתיחה וניתן להשיג תנועה חלקה ללא הפרעות.

 

איך משקמים את רצפת האגן

נשים אחרי לידות ובמצבים שונים עשויות לסבול מצניחת רצפת האגן שיכולה לפגוע גם בתפקוד של שלפוחית השתן וליצור בעיות נוספות. קיימות אלקטרודות מיוחדות לשיקום רצפת האגן העובדות על ביופידבק. המכשיר מעוצב בצורת T עם פלטה ארוכה סנסורית והאלקטרודה מצוידת בחיישנים רגישים במיוחד על מנת להבטיח מדידה מדויקת לאורך כיוון קבוצת השרירים והודות לעיצוב הייחודי אפשר להציב את החיישן בצורה נוחה ומאובטחת בתנוחות שונות כמו הליכה, עמידה או שכיבה. במקרה ונדרש שיקום שקשור לסוגרים כמו שליטה בסוגרים וכדומה יש גם אלקטרודות ביופידבק אנאליות המתאימה גם לשימוש חוזר.


כיסאות גלגלים לתקופת השיקום


בעקבות פציעה, מחלה או ניתוח תיתכן בעיה של ניידות ויש צורך להצטייד מראש בכיסא גלגלים. קיימים סוגים רבים של כיסאות גלגלים כשחשוב להחליט איזה כיסא גלגלים ישרת את המטופל בדרך הטובה ביותר בין אם מדובר בכיסאות גלגלים קלי משקל במיוחד או כיסאות שמיועדים בעיקר להעברה. בבואכם לבחור כיסא גלגלים יש לשים לב לקריטריונים דוגמת רוחב המושב הפנימי ועד איזה משקל משתמש מתאים כיסא הגלגלים, האם הוא מגיע עם רגליות פריקות וידיות פריקיות ומה המשקל הכולל של הכיסא עצמו. אם מדובר בכיסא להעברה האם הוא מצויד במעצור יד למלווה כדי שיהיה ניתן לשלוט לווסת את המהירות בירידות ולשלוט בעצירות עד השגת עצירה מוחלטת.
כדאי להתייעץ מראש עם מומחים בכל הנוגע לאביזרים נוספים להתמודדות עם כאבים, לשיקום השרירים ולהחזרת הגוף לתפקוד מלא וחזרה מהירה לשגרה.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: