צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעאוסטאופורוזיסכאבי גב תחתון ואוסטאופורוזיס
מערכת דין,
09 אוקטובר 2017

איך תוכלו להקל על כאבי הגב התחתון

לא מעט אנשים יסבלו בחייהם מכאבי גב תחתון, אבל כאבים חמורים מאוד הם ככל הנראה סימן לאוסטאופורוזיס, ונגרמים בשל שבר חולייתי. כיצד מזהים שבר מסוג זה, מה עלול להחמיר את הכאבים, מה הפתרונות וכיצד מקלים על הכאבים ואף מסייעים לגוף לשמור על יציבות?

 

אוסטאופורוזיס היא אחת מהמחלות שאין להן סימנים מקדימים שניתן לראות או להרגיש, דוגמת כאבים חזקים או שינוי פיזי בגוף – אבל כשאלו מתרחשים, הם תוצאה של שברים הנוצרים מלחץ על העצמות החלשות, ומדובר בכאבים חמורים.

מחלת העצמות אוסטאופורוזיס היא מצב של דלדול העצם – זה קורה כשדחיסות המינרלים בעצם פוחתת וכתוצאה מכך נפגעת מסת העצם, צפיפותה ואיכותה. השברים הם סממן לכך שהמחלה כבר מתקדמת. הקרן העולמית לאוסטאופורוזיס מדווחת כי מדי שנה המחלה גורמת לכ-8.9 מיליון שברים אצל חולים ברחבי העולם – בממוצע מדי 3 שניות.

השברים האוסטאופורוטיים השכיחים הם באזור שורש כף היד – הם מתרחשים כשמנסים לעצור את הגוף בעת נפילה, שברים באזור הירך – כתוצאה מנפילות, ושברים בחוליות הגב בשל עומס גבוה על העצמות, אבל גם בשל נפילות, כמו החלקה במדרגות, נשיאת משקלים קטנים ואפילו כשיוצאים מהרכב ומפתלים את הגב הצדה כדי לתת דחיפה לגוף מישיבה לעמידה, תלוי במצב התקדמות המחלה. קיים גם חשש לכאבים הנגרמים משברים בצלעות כתוצאה מהתעטשות, וכן כאבים בשרירים, זאת משום שהם מתוחים יותר ועובדים קשה יותר כדי לנסות לאפשר לגוף להמשיך בפעולות יומיומיות במקביל לזמן הריפוי של השברים, המגבילים את התנועה.

 

כאבי גב כתוצאה מאוסטאופורוזיס

כאמור, שברים הם סממן עיקרי של אוסטאופורוזיס, אך ישנם סימנים נוספים, ביניהם כאבים כרוניים בשל שינויים במבנה השלד בגלל עומסים שונים, קימור של הגב בשל שבר בבית החזה, וכן כאבי גב חריפים הנגרמים משבירת חוליה, בין אם בשל נפילה או הרמת משא.

כאבי הגב יחמירו, לעיתים קרובות, בזמן הליכה או עמידה ורק מנוחה בשכיבה תקל את הכאב, וכן בתזוזת פיתול של הגוף. לשברים בגב לוקח כמה חודשים להחלים ויש לשים לב ליציבות הגוף כדי להימנע מנפילות ושברים נוספים. כמו כן, חוסר תזוזה ושכיבה ממושכת מחשש להחמרת הכאבים, עלולים לגרום ליותר כאבים בשרירים ופגיעה במבנה השלד – השרירים אינם חוזרים לפעולה רגילה אחרי שחווים כאבים, בעיקר עזים, משום שהגוף מנסה להסתגל ולמצוא דרכים אחרות להניע את עצמו מבלי להשתמש בשרירים הכואבים – אלו הופכים מנוונים ועל מנת לחזור ולהשתמש בהם, לעיתים יש צורך בטיפול שעלול לגרום לתחושת אי נעימות – כמו כשהרגל נרדמת וכשהדם חוזר לזרום, יש תחושת עקצוצים.

 

טיפול בכאבי גב כתוצאה מאוסטאופורוזיס

אופן הטיפול מתחלק לכמה אפשרויות, ניתן ליטול תרופות נגד כאבים מסוגים שונים – בין אם ללא מרשם, עם מרשם ותרופות לכאבים כרוניים.

אפשרות נוספת היא טיפול בקור וחום – מקלחות חמות או כרית חימום יכולות להועיל במקרים של שרירים נוקשים. קרחונים ושקיות קירור יכולים להועיל במקרים של כאבים עזים והורדת נפיחות.

פיזיותרפיה היא אפשרות נוספת – כאמור, לעיתים קרובות הגוף "מוותר" על שימוש בשרירים שונים כדי להימנע מכאב, אך יוצר מצב שבו חלק מהשרירים לא עובדים בעוד שאחרים מתאמצים יותר. כך עלול להיווצר חוסר איזון בדרך שבה הגוף מחזיק את עצמו וחשש מנפילות. פיזיותרפיה המותאמת לחולה, יכולה להועיל בחיזוק שרירים, מתיחה וחזרה לשימוש באלו שהחולה נמנע מלהשתמש בהם.

אפשרות מועילה נוספת היא השימוש בעזרים שמטרתם לסייע לנו לחזק את שרירי הגב בצורה נכונה, כך שנוכל לשמור על גב יציב ותנועה בטוחה. בכך הם גם מאפשרים החלמה מיטבית לגב, ואף מניעה בעתיד של נפילות – משום שאנו לומדים לשמור על זקיפות הולמת שתשמור עלינו יציבים.

דוגמה לכך היא חגורת ה-Spinomed מבית חברת Medi גרמניה המשווקת בישראל על ידי חברת "דין דיאגנוסטיקה". החגורה נלבשת כמו תיק גב ונועדה לחזק את השרירים המסייעים לזקוף את הגב ובכך מפחיתים את העומס על חוליות הגב ועוזרים לשמור על עמוד השדרה זקוף ויציב.

מחקר, משנת 2016, שביצע מטה-אנליזה אודות עזרים לחולי אוסטאופורוזיס, מצא כי חגורת ה-Spinomed מסייעת לחולים באוסטיאופורוזיס הסובלים מכאבים כרוניים ואקוטיים, וזאת משום שהיא מאפשרת לגוף להתיישר בצורה נכונה ומיטבית ובכך יכולה למנוע אי יציבות שמובילה לנפילות ושברים נוספים.

כשהגוף נמצא ביציבה לא נכונה, ה-Spinomed נכנסת לפעולה על ידי יצירת לחץ עדין המניע את המטופל/ת להפעיל באופן אקטיבי את השרירים שאחראיים ליציבה הנכונה לגוף. תגובת הרפלקס היא להפעיל את השרירים עצמאית וכך ללמד את הגוף להיות במצב ובמנח נכונים,  זהו למעשה מנגנון ביופידבק שמלמד אותנו להחזיק את עצמנו בצורה יציבה ונכונה.

כתוצאה מכך, פלג הגוף העליון מתיישר בעדינות ונמנעת עקמומיות עמוד השדרה המתאפיינת אצל חולי אוסטאופורוזיס שעברו שברים בחוליות. התהליך הוא הדרגתי על מנת לאפשר לגוף להתרגל ולשרירים להתחזק וכך לשמר את היציבה האופטימאלית לגוף שלנו ולהפחית כאבים בצורה משמעותית.

מחקרים שנעשו בשנים 2004 ו-2011 הראו כי תוך ששה חודשים של שימוש ב-Spinomed לאימון שרירי הגב ופלג הגוף העליון, התחזקו השרירים ב-73 אחוזים (מחקר מ-2004).

השרירים המחוזקים הפחיתו את רמת הכאב בצורה משמעותית עד כדי ירידה של 47 אחוזים בדרגת הכאב (מחקר מ-2011). בנוסף, נמצא כי השימוש בחגורת Spinomed מגביר את שיווי המשקל באופן ניכר (עד 32% ) ומעודד ניידות גבוהה יותר שעשויה להקטין את הסיכון  לנפילות שמובילות לשברים.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: