צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
23 נובמבר 2017

לחזק ולייצב את הגב: כל מה שצריך לדעת על חגורות גב אורתופדיות

כשאנחנו סובלים מכאבי גב, אנחנו נוטים להתחמק מפעולות שמכאיבות לנו, אבל לעיתים אנחנו יכולים ליצור יותר נזק. חגורות גב אורתופדיות נועדו לסייע לנו לחזק את הגוף ואת הגב ולמנוע פגיעה נוספת, בעיקר כשמדובר בחגורות עם מנגנון ביופידבק שעוזר לנו לחזק את השרירים ולייצב את הגוף ולמנוע נפילות ושברים, בעיקר אצל חולי אוסטאופורוזיס.

השברים הנפוצים במחלת האוסטאופורוזיס הם באזור שורש כף היד, בירך ובחוליות הגב. אזורי הגפיים – שורש כף היד והירך – סובלים משברים בשל נפילות. אזור הגב מועד לשברים בשל הרמה של משאות, אפילו בעלי משקל נמוך, התעטשות (שמשפיעה גם על הצלעות), פעילות המפעילה לחץ על החוליות וטראומה מסוגים שונים.

במקרים של שברים בחוליות הגב, הם ילוו בכאבים חמורים ולרוב אלו יהוו את הסממן הראשון לכך שאותו אדם סובל מאוסטיאופורוזיס, שכן מדובר במחלה שקטנה שאין לה סימנים מוקדמים, אלא השברים הם אלו המעידים שהיא קיימת.

חגורות גב אורתופדיות נועדו להקל על הכאבים לאחר שמתגלה שבר בחוליות, ובמקרים בהם מתגלה התפתחות של המחלה ללא שבר בחוליות (בהתבסס על היסטוריה רפואית או שברים בירך/ כף היד), חגורות אלו יכולות לסייע לייצב ולחזק את השרירים ובכך למנוע שברים ונפילות שעלולות לגרום לשברים במקומות אחרים בגוף. כמו כן, חגורות אלו מאפשרות לנוע בחופשיות יותר בזמן שהשבר בחוליה מתאחה, הן מונעות עיוות ומפצות על חולשת השרירים.

כשהגוף שלנו סובל מפגיעה ואנחנו סובלים מכאבים, פעמים רבות מתרחש תהליך שבו הגוף "מוותר" על שימוש באזור בו אנחנו סובלים מהפגיעה על מנת למנוע כאבים. הדוגמה הפשוטה לכך היא הישיבה הממושכת שלנו מול המחשב, אנחנו יושבים בגב כפוף וכתפיים מוטות קדימה וכשאנחנו קמים מהכסא ומנסים להתיישר, השרירים שלנו כואבים ולא מצליחים לחזור למצב הנכון להם משום שהם התרגלו לצורה המכופפת בה אנחנו יושבים, כך נוצרים מצבים של צוואר ושכמות תפוסים וכאבים חזקים יותר. במקרים של כאבי גב זה עלול להגיע עד כדי הימנעות מפעילות גופנית ושכיבה במיטה, מה שעלול לגרום לבעיה חמורה יותר.

אחד היתרונות בחגורה האורתופדית הוא היא עוזרת לשרירים ששומרים על עמוד השדרה הפגוע ומקלה על עבודתם, כמו גם מסייעת בשמירה על האזור הפגוע. באותו הזמן החגורה האורתופדית גם עוזרת לייצב את הגוף, ובעזרת מנגנון ביופידבק מלמדת את הגוף לאזן את פעולת השרירים, לחזק אותם ולמעשה לשמר את המצב הטבעי הנכון של עמוד השדרה.

 

סוגי חגורות גב אורתופדיות

קיימים מספר סוגים של חגורות גב בהתאם לפגיעה ולכאבים והן מותאמות אישית למטופלים.

חגורת Hyperextension - נועדה למנוע תנועתיות קדימה של עמוד השדרה ומאפשרת תנועתיות מצד לצד. מתאימה לאנשים עם שברי דחיסה בעמוד השדרה התחתון והמותני. הסד בבסיסה של החגורה מפעיל לחץ על האגן והחזה כדי לשמור על עמוד השדרה מתוח. החגורה מותאמת לכל מטופל/ת בצורה אישית.

חגורת מחוך - נראית כמחוך שנלבש בעשורים מוקדמים על ידי נשים. המחוך עשוי מחומר גמיש המולבש סביב הגו (מרכז הגוף), ולרוב ממוקמים מתחת לעצם החזה ועד לאזור האגן. חגורות אלו עשויות בדרך-כלל מכותנה או ניילון העוטפים סד מתכת או פלסטיק שנועד להגביל את התנועה קדימה ולמנוע כיפוף המזיק לגב. המחוך מפעיל לחץ על החלק הקדמי של הגוף באוזר הבטן, על מנת לשחרר את הלחץ על עמוד השדרה ולאפשר את התקדמות הריפוי של החוליות בגב.

חגורה יצוקה (Molded Jackets)זהו סוג מיוחד של חגורה אורתופדית, היא נוקשה יותר ומכסה את כל הגב – עליון ותחתון – עד לבסיס עמוד השדרה (עצם העצה). החגורה מותאמת אישית לכל מטופל/ת, היא עשויה פלסטיק קשה וקל משקל ויש לה בטנה רכה לנוחות המשתמש. החגורה מונעת מעמוד השדרה תנועה בכל כיוון: קדמי, גב או צד אל צד, וכן מגבילה את סיבוב הגוף.

אם כן, מטרתן של חגורות גב היא להקל על הכאבים ולאפשר תנועתיות ללא פגיעה נוספת. יחד עם זאת, חשוב לדעת שכדי למנוע בעיה של אי שימוש בשרירים, כדאי לבחור בחגורה המאפשרת המשך פעילות, ויתרה מזאת, כזו שיש לה היכולת ללמד אותנו להשתמש בשרירים בצורה נכונה, להפחית כאבים וגם לייצב את הגוף.

 

חגורת גב של Spimoned

חגורת ה - Spinomed מבית חברת Medi גרמניה, המשווקת בישראל על ידי חברת "דין דיאגנוסטיקה", נלבשת על הגב בעזרת רצועות, כמו תיק גב, ומטרתה לחזק את השרירים הפועלים לזקיפת הגב, ובכך לסייע להפחית עומס מחוליות הגב ולשמור על עמוד השדרה זקוף ויציב.

כשהגוף נמצא ביציבה לא נכונה, ה- Spinomed נכנס לפעולה על ידי יצירת לחץ עדין המניע את המטופל/ת להפעיל באופן אקטיבי את השרירים שאחראיים ליציבה הנכונה לגוף. תגובת הרפלקס היא להפעיל את השרירים עצמאית וכך ללמד את הגוף להיות במצב ובמנח נכונים - כך, למעשה, פועל מנגנון הביופידבק שנחשב אפקטיבי ומיטבי יותר עבור המטופל/ת. כתוצאה מכך, פלג הגוף העליון מתיישר בעדינות ונמנעת עקמומיות עמוד השדרה המתאפיינת אצל חולי אוסטאופורוזיס שעברו שברים בחוליות. התהליך הוא הדרגתי על מנת לאפשר לגוף להתרגל ולשרירים להתחזק וכך לשמר את היציבה האופטימאלית לגוף שלנו ולהפחית כאבים בצורה משמעותית.

מחקרים מראים כי חגורת ה-Spinomed יעילה לשיפור האיזון אצל חולי אוסטאופורוזיס הסובלים מעקמומיות בגב, כמו כן, היא משפרת את היכולת לשמור על איזון ושווי משקל, מה שמפחית את הסיכון לנפילות ובכך את הסיכון לשברים הקשורים בנפילות. מחקרים נוספים מראים כי בעזרת ה-Spinomed ישנה עלייה של 73% בחיזוק השרירים וכן ירידה ניכרת של 47 אחוזים בכאבים – מה שמעודד יותר פעילות ופחות מוגבלות עבור החולים, ומכך גם מועיל לאיכות החיים.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: