צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעפיזיותרפיההנחיות להתאמת CPM וקביעת מדדי הטיפול
מערכת דין,
06 ינואר 2017

הנחיות להתאמת CPM וקביעת מדדי הטיפול

מכשירי ה-CPM נועדו גם לשימוש ביתי ולכן הם עוצבו באופן המאפשר את התאמתם והפעלתם על-ידי המטופל בלבד, ללא הצורך להיעזר באיש מקצוע (למעט לקביעת מדדים – טווחי התנועה הרצויים). המכשיר מגיע יחד עם מדריך למשתמש המלווה באילוסטרציות, שמסביר בפשטות את אופן השימוש במכשיר. במידת הצורך, המשתמש יכול לקבל הדרכה טלפונית או הדרכה בביתו.

 

 

 

 

 

"כלל אצבע" להתאמת המכשיר

ככלל, מכשיר ה-CPM  עשוי מפרקים/צירים שנועדו להתאים את עצמם למפרק הגוף המטופל. לכן, יש להניח את הגפה הפצועה על המכשיר כך שהמפרק המטופל יהיה בדיוק מעל המפרק של המכשיר.

כל מכשיר מגיע עם הוראות מדויקות כיצד יש להתאים את המכשיר, בכדי להשיג תוצאות אופטימליות.

 

 

קביעת מדדי הטיפול

מכשיר ה-CPM  הינו פשוט מאוד ללבישה והפעלה. המטופל מתחבר למכשיר כאשר הוא במצב רגוע ורפוי (בשכיבה או ישיבה תמוכה) בכדי להימנע מכיווץ שרירי מוגבר שיפריע לתנועת המפרק ויפחית את יעילות עבודת ה-CPM.

 

לאחר שהמטופל "התחבר" למכשיר עליו לקבוע מספר מדדים:

  • טווחי התנועה הרצויים -  (לדוג' מכיפוף של 90 מעלות ליישור מלא במפרק הברך)- טווחי התנועה ייקבעו לרוב על-ידי רופא או פיזיותרפיסט, כאשר המטופל יקבל הנחיה מתי עליו להוסיף ולהגדיל את הטווח.
  • קצב התנועה – האם המכשיר ינוע מהר או לאט בטווח שנקבע לו.
  • זמן טיפול כולל – אין התוויה לזמן מומלץ לטיפול. המטופל יכול להישאר "מחובר" למכשיר זמן ממושך, כל עוד לא נגרמת לו אי נוחות.

 

המדדים הללו הנם המדדים הבסיסיים המשותפים לכלל מכשירי ה-CPM  אולם יש מכשירים המאפשרים פונקציות נוספות לדוג' – חימום ועליה הדרגתית בטווח בתחילת ההפעלה, תנועתיות חוזרת בסוף הטווח, תנועות משולבות (לדוגמא ב-CPM  קרסול - הורדת כף הרגל יחד עם סיבובה פנימה).

 

בנוסף, למפרק הברך קיים מכשיר CPM, אשר לצד התנועה הפאסיבית מאפשר גם לעזור בביצוע תנועה אקטיבית (שיקום כוח השריר).

מכשיר זה, Active-K, זמין אף הוא להשאלה.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

 

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: