צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעחבישות לחץשמירה על רגליים מטופחות
מערכת דין,
29 יולי 2018

איך לשמור על רגל בריאה ומטופחת

כמעט אצל רבע מהאוכלוסייה, בגילאים 18-79, הורידים ברגליים מתמלאים בשלב זה או אחר. התוצאה: ורידי עכביש, סימני מתיחה ודליות. אבל, החלום על רגליים יפות ובריאות עדיין יכול להפוך למציאות עם גרבי לחץ, ספורט ונהלים כירורגיים קטנים.

הנה כמה שיטות שנוסו, נבחנו ויקנו לך את החופש להפוף את הרגליים שלך למטופחות ויפות יותר.

 

טיפול בגרבי לחץ

אם הרופא שלך אבחן מחלה בורידים הוא יהיה הראשון לרשום לך גרבי לחץ. אל תדאגי. בימים אלה גרבי לחץ נראות בדיוק כמו גרביים רגילות או גרביון והן אף נוחים מאוד. תפקידם הוא להפחית את קוטרם של הורידים ברגליים. התוצאה: זרימת הדם אל הלב ובחזרה מואצת, מערכת השסתומים המצויה בורידים עובדת טוב יותר ובכך מונעת את היווצרותם של ורידי עכביש, דליות וסימני מתיחה. ישנן רמות שונות של לחץ בהן נעשה שימוש בהתאמה לסוג המחלה ומידת חומרתה. ההבדלים העיקריים טמונים במידת הנוקשות של החומר ובלחץ שמופעל על הורידים. הרופא שלך הוא שימליץ על רמת הלחץ לה תזדקקי.

טיפול בגרבי לחץ

ורידים בולטים

ורידים בולטים ודליות נראים כמו חבלים או חרוזים הנמצאים מתחת לפני העור. הם לא רק נראים מעוותים, אלא שמהווים גם סיכון בריאותי. ההליך הכירורגי הנפוץ ביותר לטיפול בורידים בולטים נקרא סטריפינג (stripping) במהלכו שולפים החוצה את החלקים הפגועים של הווריד. בשיטת CHIVA הורידים המופרדים נקשרים, כך שהדם יכול להמשיך לזרום דרך הורידים הבריאים. בטיפולי לייזר או גלי רדיו הורידים הפגומים אינם נשלפים החוצה, כי אם נספגים בתהליכי הגוף השונים. מיד לאחר הניתוח השימוש בגרבי לחץ רפואיות הוא בגדר חובה ממש והכרחי להחלמה.

 

ורידי עכביש

ורידי עכביש הם כלי דם אדמדמים או כחלחלים הנמצאים מתחת לפני שטח העור. לרוב הם פרושים לאורכה של הרגל על גבי מילימטרים ארוכים ונראים כמו כבישים המצוירים על מפה. ברוב המקרים הם מהווים יותר מטרד קוסמטי מאשר בעיה רפואית, עם זאת עדיין מומלץ שרופא יבדוק אותם כי ורידי עכביש יכולים להיות סימן לקיומן של דליות עמוקות או אולי אפילו מחלות ורידים מתקדמות. אם מתברר כי ורידי העכביש שלך בלתי מזיקים ניתן לטפל בהם באמצעות לייזר.

 

ספורט

ורידים חלשים הם במידה רבה תורשתיים. אולם הדרך שבה תשמרי על הורידים שלך היא שתקבע אם יתפתחו דליות או לא. הדפנות של הורידים יישארו אלסטיות וגמישות כאשר השרירים המקיפים אותן יפעלו על בסיס קבוע. אם את כבר מתכוונת לגרוב גרבי לחץ למחלות ורידים, את גם צריכה ללבוש אותן בעת ביצוע פעילות גופנית. יש לציין שהגרביונים מותאמים ומחטבים את הגוף. יתר על כן, לבישתם בפעילות גופנית, מביאה לתוצאות  אפקטיביות מכיוון שגם השרירים עובדים טוב יותר בשל ההתנגדות והלחץ המופעלים עליהם מהגרבונים.

 

מניעת הופעת ורידים ושמירה על רגלים מטופחות

את יכולה למנוע ורידי עכביש, ורידים בולטים או דליות על ידי שימוש בגרבי לחץ רפואיות. גרביים אלו יכולות להתגלות כמאוד שימושיות בעיקר לאחר ניתוח ורידים, כאשר העבודה שלך כוללת עמידה ממושכת ובמהלך הריון. בכל מקרה, יש להשתמש  בגרבי לחץ רק לאחר התייעצות עם רופא, שכן גרביים אלו עלולות להזיק ולהשפיע על מחלות עור מסוימות, בעיות לב ועוד.

טיפול בגרבי לחץ

טיפים לשמירה על רגל בריאה ומטופחת ביום יום

  • בצע/י פעילות גופנית
  • שינוי תנוחות לעיתים תכופות
  • תזונה קלילה ומאוזנת
  • המנעות מעודף משקל
  • לבישת בגדים נוחים
  • שימוש בנעליים שטוחות
  • שטיפת רגליים באופן קבוע עם מים קרים ומקלחות חמות וקרות במקביל
  • תרגילים ייעודיים לורידים

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: