צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעבריאות כף הרגלשמירה על רגליים אסתטיות
מערכת דין,
21 מאי 2021

שמירה על רגליים אסתטיות

על פי מחקרים, כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת (גילאי 18-79) צפויה לחוות שחיקה של ורידי הרגליים בזמן זה או אחר. תוצאות השחיקה הן מגוונות – דליות ברגליים, סימני מתיחה ועוד מגוון בעיות הפוגמות באסתטיות הרגליים.
החדשות הטובות הן, שברוב המקרים בעזרת חבישת גרבי לחץ וביצוע פעילות גופנית נכונה ניתן להשיב לרגלינו מראה בריא ויפה.
שימו לב, אין להתייחס לאמור כאל המלצה רפואית אלא ככתבה אינפורמטיבית בלבד, בכל מקרה יש להיוועץ ברופא.


טיפול בעזרת גרבי לחץ


במידה ואובחנתם כסובלים ממחלת ורידים, הרופא יוכל להמליץ על גרבי הלחץ המתאימות לכם. אל חשש, גרבי הלחץ נראות כמו גרביים רגילות לכל דבר, והן נוחות ביותר ללבישה. תפקיד הגרביים הינו להקטין את היקף הורידים על מנת לשפר את זרימת הדם ,להחזיר את שסתומי הורידים (המונעים זרימה של הדם בכיוון הלא נכון) לתפקוד תקין ולמנוע היווצרות דליות וסימני מתיחה נוספים. גרבי הלחץ זמינות ב-3 מידות לחץ שונות, היוועצו ברופא לגבי מידת הלחץ המתאימה עבורכם.
 

דרכי טיפול בדליות רגליים


דליות הן בעצם הצטברות מסועפת של ורידים בצורה המדמה "חרוזים על חוט" ממש מתחת לעור הרגליים. מלבד המראה הלא אסתטי, דליות ברגליים מהוות גם סיכון בריאותי. הטיפול הרפואי הנפוץ ביותר נקרא "סטריפינג" (Stripping), במהלך טיפול זה, הרופא פשוט מסיר את הורידים הבעייתיים מהגוף. דרך טיפול נוספת, הנקראת "CHIVA", כוללת קשירה של הורידים הבעייתיים על מנת למנוע את זרימת הדם בהם, וכך לאלץ אותו לזרום דרך הורידים הבריאים. ניתן גם להמיס את את הורידים בעזרת טיפול בלייזר או להטריש אותם בעזרת טיפול בגלי רדיו. במהלך טיפול נוסף, הנקרא סקלרותרפיה (הטרשה ורידית), מוזרק לוריד חומר הגורם לקירותיו להידבק. היתרון בטיפולי לייזר, גלי רדיו וסקלרותרפיה הינו שאין צורך בניתוח פולשני על מנת לשלוף את הוריד, אלא הוריד פשוט נהרס ונספג בגוף באופן טבעי. לאחר טיפולים אלו חשוב לחבוש גרבי לחץ על מנת למנוע פקקת ולאפשר לגוף להחלים.


דרכי טיפול בורידי עכביש


ורידי עכביש הם בעצם כלי דם דקים ביותר בצבע אדום או כחול העוברים ממש מתחת לפני העור. לרוב הם אינם ארוכים יותר מכמה מילימטרים והם נוטים לחצות אחד את השני בצורה המדמה רשת קורי עכביש. ורידי עכביש אינם מהווים סיכון בריאותי כמו הדליות, אלא מפגע אסתטי בלבד. אף על פי כן, חשוב להיבדק אצל הרופא מיד עם הופעתם שכן הם עלולים לרמז על בעיות ומחלות ורידים שונות. ניתן להסיר את ורידי העכביש בעזרת טיפולי הטרשה ורידית (סקלרותרפיה) או באמצעות לייזר.

פעילות גופנית

הנטייה לורידים מוחלשים עוברת בתורשה, אך שמירה על כושר גופני יכולה למנוע את ההתפתחות של דליות ברגליים. שכן כאשר אנו מאמנים את השרירים באופן קבוע, קירות הוריד נשארים אלסטיים. במידה והנכם חובשים גרבי לחץ בחיי היומיום, השתמשו בהם גם בזמן פעילות גופנית. גרבי הלחץ מפעילות לחץ על הרגליים, וכך מאמצות את השרירים בזמן פעילות גופנית אף יותר!

אז כיצד תוכלו לשמור על רגליים בריאות ויפות?

על ידי חבישת גרבי לחץ באופן קבוע, תוכלו למנוע את הופעת הדליות וורידי העכביש ברוב המקרים. חשוב במיוחד לבצע שימוש בגרבי הלחץ לאחר ניתוח ורידי, במידה ויש נטייה תורשתית לבעיות ורידים, במידה והנכם עומדים במשך זמן ממושך בעבודה או במהלך הריון.
חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש בגרבי הלחץ שכן אין לבצע בהן שימוש כאשר סובלים ממחלות עור ולב מסוימות.

  • בצעו פעילות גופנית כמה שיותר
  • נסו לשכב כאשר רגליכם מונחות למעלה (על כריות למשל) על מנת לשפר את זרימת הדם בעזרת כוח הכבידה
  • שנו את תנוחתכם כאשר אתם עומדים או יושבים ככל הניתן
  • שמרו על תזונה בריאה
  • היפטרו מכל עודף משקל
  • לבשו בגדים נוחים ושאינם צמודים
  • נעלו נעליים שטוחות
  • שטפו את רגליכם בעזרת מים קרים
ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: