צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
25 ספטמבר 2019

מה זה אומר והאם חייבים לגשת לניתוח?

גיד האכילס הינו הגיד החזק ביותר בגופנו, אך הינו ה"קורבן" של פציעות ספורט רבות. בכתבה זו נרחיב על פציעות של גיד האכילס ועל דרכי הטיפול השונות.

כמו כן, אין להתייחס לאמור כאל ייעוץ או אבחון רפואי אלא ככתבה אינפורמטיבית בלבד, בכל מקרה יש להיוועץ ברופא המשפחה או באורתופד.

מקור:https://www.medi.de/en/health/diagnosis-treatment/tendinopathy/achilles-tendon-rupture/

קרע בגיד אכילס - dynotc

 

אז מהו בעצם גיד אכילס?

גיד האכילס מחבר את שרירי השוק האחוריים אל העקב (שריר התאומים ושני שרירים נוספים). כאשר שרירי השוק מתכווצים, הגיד נמשך למעלה ומושך עמו את עצם העקב, כך שהעקב מתרומם כדי לאפשר הליכה או ריצה. כאשר אנו רצים, הכוח שמופעל על גיד האכילס שווה ערך לפי שמונה ממשקל גופנו!

לכן, ניתן להבין עד כמה חשוב לשמור על גיד האכילס יציב ובריא כדי שיוכל לעמוד בלחצים האלו.

 

ומה קורה כאשר נתרחש קרע בגיד אכילס? 

לרוב התסמינים לקריעת הגיד מופיעים כאשר הגיד מוחלש או כאשר הוא נאלץ לעמוד בעומס יתר על המידה, ולרוב בעקבות פציעות ספורט שונות.

קרע בגיד האכילס עשוי להרגיש ממש כמו מכה חזקה וחדה ברגל, ובנוסף ניתן לחוות בחולשה פתאומית בכוח הרגל ובחוסר יכולת ליישר או למתוח אותה.

הכאב אינו כה חמור, אם כי לא תצליחו ללכת על קצות האצבעות ללא תפקוד תקין של גיד זה. בנוסף, תוכלו לחוש בשקע קטן מתחת לעור היכן שהגיד עובר, ולא תהיה אפשרות לגרות את רפלקס גיד האכילס יותר.

חשוב לציין שלא תמיד מדובר בקריעה כאשר מופיעים כאבים בגיד האכילס. ייתכן שהנכם סובלים גם מדלקת בגיד אכילס (Achilles Tendinitis). דלקת בגיד אכילס נפוצה במיוחד בקרב רצים שהגבירו את עצימות האימונים שלהם ללא הדרגתיות מספקת והעמיסו על הגיד. במידה והנכם סובלים מדלקת בגיד האכילס גשו לרופא לקבלת טיפול, אך ככל הנראה לא יהיה צורך בניתוח אלא רק בחבישת קרסולייה ולעיתים גם בטיפול תרופתי. חשוב לטפל בבעיה בהקדם האפשרי עם הופעת הכאב שכן גם דלקת פשוטה יכולה להוביל לקרע של גיד האכילס ללא טיפול ראוי. 

 

קרע בגיד אכילס - dynotc

 

 

האם כדאי לגשת לניתוח?

ניתוח בגיד האכילס יבוצע כאשר הגיד ניזוק ונשחק באופן משמעותי. לאחר ניתוח שכזה, צפויה תקופת החלמה בת מספר שבועות, שבמהלכה לא יהיה ניתן להזיז את הרגל כלל. לאחר תקופת ההחלמה הראשונית, יהיה צורך בטיפולי פיזיותרפיה על מנת לחזור לתפקוד מלא.

ברוב המקרים, מומלץ לבצע טיפול שמרני לקרעים בגיד האכילס, שכן גיד קרוע מסוגל להתאחות. אם כי חשוב לציין שלאחר התאחות הגיד הוא יתקצר במעט ולא יאפשר את העברת הכוח המקסימלית כבעבר.

בין אם נאלצתם לעבור ניתוח ובין אם בחרתם בטיפול השמרני, מומלץ לבצע שימוש בקרסוליות או במוצרי תמיכה אורתופדיים. סדים אלו יקבעו את מפרק הקרסול על מנת לאפשר לגיד האכילס להתאחות באופן מיטבי ככל הניתן.

בנוסף, הסדים מספקים לחץ וקומפרסיה על מנת להפחית את הנפיחות וחלקם אף מצוידים בסוליה מיוחדת בעלת צורה עיגולית, המאפשרת הליכה תקינה ללא צורך בשימוש במפרק הקרסול ובגיד האכילס.

 

חברת דין דיאגנוסטיקה מציעה מגוון סדים מהחברות המובילות בעולם בתחום האורתופדיה, לעזרה ולייעוץ מקצועי אנא פנו אלינו -

במייל: ortho.orders@dyn.co.il

בטלפון: 04-6175436

או בוואטסאפ: 054-5717851

 

בברכת החלמה מהירה,
צוות דין דיאגנוסטיקה

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: