צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
18 אוקטובר 2018

אבחון המחלה, מניעה וטיפול יעיל

פקקת ורידים עמוקה (DVT - Deep vein thrombosis) מתרחשת כאשר קריש דם חוסם כלי דם ומאפשר זרימה קלושה בלבד, אם בכלל, דרכו.

יש לגשת בדחיפות לקבלת טיפול רפואי בכל מקרה של חשד לפקקת !

קרישי דם נוצרים בעיקר בורידי הרגליים ובאגן, כלי הדם באזורים אלו אוספים את כל הדם מפלג הגוף התחתון ומעבירים אותו ללב. במידה והפקקת נוצרת בורידי הרגליים העמוקים קיים אף סיכון לתסחיף ריאתי. מכיוון שורידי הרגליים העמוקים מובילים בסופו של דבר לריאות, קריש הדם עלול להיסחף לשם ולגרום לסתימה. לעומת זאת כאשר הקריש נוצר בורידי הרגליים השטחיים יהיה עליו לחדור לורידים העמוקים קודם, ולכן מצב זה הינו פחות מסוכן.

 

תסמינים

התסמינים הנפוצים ביותר כוללים כאב מתמשך, שינוי צבע העור לכחול או אדום ונפיחות. פקקת עלולה להתרחש במפשעה, בירכיים, בברכיים, בחלק האחורי של הרגל בין הברך לקרסול או בכף הרגל. הכאב אף יכול להחריף בעת עמידה והליכה.
אך מדוע נוצר קריש הדם? מטופלים המרותקים למיטה לתקופה ארוכה נמצאים בסיכון מוגבר עקב זרימת דם איטית יותר, כמו כן ישנם אנשים הסובלים מקרישיות יתר של הדם. חשוב לציין שהפקקת מתרחשת בעיקר בורידים וכמעט ולא מתרחשת בעורקים שכן מכיוון שהעורקים יוצאים ישירות מהלב הזרימה בהם חזקה יותר.

 

טיפול בפקקת ורידים - dynotc

 

אבחון

על מנת למנוע תסחיף ריאתי חשוב לאבחן ולטפל בפקקת מוקדם ככל האפשר. ניתן לאבחן זאת על ידי בדיקת מקור הכאב וביצוע בדיקות דם מיוחדות. כיום, ניתן לאתר בעזרת טכנולוגיה מתאימה את המיקום המדויק (אפילו בעומק הרגל) של הפקקת ולטפל בה בהתאם.

 

קבוצות סיכון

בגילאים מתקדמים גברים ונשים נמצאים בסיכון לפקקת ורידים עמוקה באותה המידה, אך בגילאים צעירים יותר, נשים סובלות מהבעיה יותר מגברים. הסיבות לכך הן למשל:

  • מחלות ורידים קודמות
  • הפרעה בקרישיות הדם
  • הריונות
  • עישון
  • השמנת יתר
  • ניתוחים
  • ריתוק למיטה למשך תקופה ארוכה
  • מאמץ גופני יוצא דופן

 

כיצד ניתן למנוע פקקת ורידים עמוקה?

בעזרת שילוב מתאים של פעילות גופנית ,תרופות ואמצעים נוספים כגון חבישות לחץ. מטרת הטיפול היא לשפר את זרימת הדם בורידים. בכל מקרה יש להיוועץ ברופא שיוכל להמליץ לכם על דרך המניעה המתאימה כאשר קיים חשש לפקקת ורידים עמוקה.

 

טיפול בפקקת ורידים - dynotc

 

כיצד ניתן לטפל בפקקת ורידים עמוקה?

מטופלים רבים כלל אינם שמים לב לפקקת בהתחלה. זהו מצב מסוכן במיוחד שכן קריש הדם שנמצא בורידים עלול לזרום הלאה לריאות ולסכן את חיי המטופל. מטרות הטיפול הן למנוע את גדילת הקריש, למנוע תסחיף ריאתי, למנוע נזק תמידי לשסתומי הורידים ולהסיר את הקריש. ניתן להשיג מטרות אלו בעזרת חבישת לחץ מתאימה, דילול הדם באמצעות תרופות, ופירוק הקריש או הסרתו בניתוח.

 

טיפול בלחץ

מרגע אבחון התסמונת חשוב לבצע שימוש בחבישות לחץ לצד הטיפול התרופתי. חבישות הלחץ, כנובע מהשם, מפעילות לחץ על הורידים מבחוץ. הן מקטינות את היקף הורידים כדי להגביר את קצב זרימת הדם ולמנוע את הצטברותו ברגליים. לאחר תקופת שימוש בחבישות הלחץ חשוב לבצע בדיקה אצל הרופא כדי שיוכל לקבוע את מידת הליקוי בזרימת הדם ולהמליץ על המשך השימוש בחבישות לחץ או הפסקת השימוש בהן.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
מוצרים רלוונטים
יש למלא את הפרטים הבאים: