צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
25 ספטמבר 2019

פציעות במניסקוס ודרכי טיפול

המניסקוס הינו מבנה סחוסי המשמש כ"בולם הזעזועים" של הברכיים. בכתבה זו נרחיב על פציעות מניסקוס ועל דרכי הטיפול השונות.

כמו כן, אין להתייחס לאמור כאל ייעוץ או אבחון רפואי אלא ככתבה אינפורמטיבית בלבד, בכל מקרה יש להיוועץ ברופא המשפחה או באורתופד.

מקור:


https://www.medi.de/en/health/diagnosis-treatment/meniscus-injury/

 

 

פציעות מניסקוס, אורתופדיה - dynotc

 

אז מה זה בעצם מניסקוס?

המניסקוס ("סהרון" בעברית) הינו מבנה סחוסי הנמצא במפרק הברך בין עצם הירך (Femur), ועצם השוק (Tibia). קיימים למעשה שני מניסקוסים, אחד חיצוני (Lateral) – הרחק מקו אמצע הגוף, ואחד פנימי (Medial) – כלפי קו אמצע הגוף.

תפקיד המניסקוסים הוא לשמש כחוצץ בין עצמות הרגל ולמנוע את חיכוך העצמות זו בזו, להוות "בולם זעזועים" ולפזר את העומס והלחץ באופן שווה על פני כל המפרק.

 

ואיך הוא יכול להיפצע?

פציעות מניסקוס הינן אופייניות לעוסקים בסוגי ספורט רבים, ונפוצות בעיקר בקרב שחקני כדורגל. בכל זאת, מחצית מכל פציעות המניסקוס נגרמות עקב הפעלת לחץ ועומס באופן קבוע על הברכיים, למשל בקרב העוסקים במקצועות הדורשים כריעה על הברכיים.

תנועת סיבוב הגוף בעוד כף הרגל קבועה במקומה והברך מקופלת (בזמן כריעה על הברכיים למשל), מוחצת את המניסקוס ומאיצה את שחיקתו, ואף יכולה להביא לקריעה מוחלטת שלו מהעצם עליה הוא אמור לגונן (המניסקוס הפנימי בעיקר).

פציעה של רצועות הברך משולבת פעמים רבות גם בפציעת מניסקוס, מכיוון ששניהם נוטים להיפגע באותם אירועים. 

 

כיצד ניתן לטפל בפציעות מניסקוס?

הטיפול הראשוני בפציעת מניסקוס כולל קירור של המפרק וקיבועו במידת האפשר בעזרת תחבושות אלסטיות.

לרוב, ניתוח עשוי להביא לתוצאות הטובות ביותר לאחר פציעה שכזו. במידת הצורך, ניתן להסיר את חלקי המניסקוס הפגועים, ואף לקבע את המניסקוס מחדש.

אין לבצע כל פעילות גופנית לפחות כשבוע לאחר הניתוח, אם כי לאחר תקופת ההחלמה הראשונית (לאחר כשישה עד שמונה שבועות) ניתן לבצע את כל סוגי הספורט במידה ושרירי הרגל תקינים ולא מופיע שום כאב.

בין אם נאלצתם לעבור ניתוח ובין אם בחרתם בטיפול השמרני, מומלץ לבצע שימוש בברכיות או בסדים אורתופדיים. סדים אלו יקבעו את מפרק הברך ויאפשרו לו להחלים מהר ככל הניתן.

 

חברת דין דיאגנוסטיקה מציעה מגוון סדים מהחברות המובילות בעולם בתחום האורתופדיה, לעזרה ולייעוץ מקצועי אנא פנו אלינו -

במייל: ortho.orders@dyn.co.il

בטלפון: 04-6175436

או בוואטסאפ: 054-5717851

 

בברכת החלמה מהירה,
צוות דין דיאגנוסטיקה

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: