צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעשיקום רצפת אגןנעים מאוד, תרגילי קיגל!
מערכת דין,
23 אוקטובר 2020

התרגילים שרצפת האגן שלך חייבת להכיר

נשים רבות בטווח גילאים רחב, סובלות מהיחלשות השרירים באזור רצפת האגן. הסיבות לכך רבות ומגוונות כשהבולטות בהן הן הריון ולידה והזדקנות. מדובר באחת התלונות הנפוצות ביותר של נשים לאחר לידה, הסובלות מאי שליטה בסוגרים, בריחת שתן בזמן מאמץ פיזי, פעילות ספורטיבית, קפיצה, שיעול או התעטשות, ואי יכולת להתאפק זמן רב לפני מתן שתן. החדשות הטובות הן שיש דרך לטפל במצב, כל הפרטים בפנים.


בדקי את עצמך: האם את נמצאת בקבוצת סיכון להיחלשות רצפת האגן?


היחלשות שרירי רצפת האגן נגרמת בעקבות מצבים רפואיים שונים, ביניהם: עצירות כרונית, שיעול כרוני, משקל יתר, והגורם המשמעותי ביותר: הריון ולידה, לרבות לידה קיסרית. לכל אלו מתווספת כניסה לגיל השלישי, בו חלים שינויים הורמונליים אשר מובילים לפגיעה בשרירי האזור והיחלשות שלהם. חיזוק שרירים אלה מסייע בטיפול בבריחת שתן.


תרגילי קיגל – כל מה שאת צריכה לדעת


תרגילי קיגל הינם תרגילים לחיזוק ולשיקום רצפת האגן וכן לטיפול ומניעת צניחת הרחם. במהלכם נדרשת האישה לכווץ ולשחרר את השרירים באזור, במטרה לחזקם. השיטה נקראת על שם ארנולד קיגל, גניקולוג אמריקאי אשר נחשב לממציא השיטה. קיגל חשף לעולם את התרגילים כבר בשנות ה-40 של המאה הקודמת וכיום הם נחשבים לאחת השיטות הידועות לטיפול בהתרופפות שרירי רצפת האגן. התרגילים הוכחו כיעילים לטיפול בתסמינים של דליפת שתן ונחשבים לאמצעי טיפול ומניעה פופולארי המומלץ על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחומם. בין חסידי השיטה נמצאים רופאים גניקולוגיים, מיילדות ופיזיותרפיסטים רבים בעולם כולו. בכדי שתוכלי ליהנות מאפקטיביות מרבית של תרגילי קיגל, אנחנו ממליצים לך להקפיד על שגרת אימונים הכוללת ביצוע של התרגילים מספר פעמים מדי יום, במשך תקופה מינימלית של חודש עד שלושה חודשים, תוך הקפדה על מנח גוף נכון ונשימה נכונה. את התרגילים ניתן לתרגל גם במהלך הריון.


כך תיישמי את השיטה


התרגילים מבוססים על כיווץ ושחרור של שרירי רצפת האגן, במטרה להחזיר להם את חוזקם ולמנוע היחלשות. אחד הקשיים הבולטים בטיפול באזור הוא הקושי בזיהוי של שרירי רצפת האגן והיכולת לשלוט בהם באופן מודע. מדובר באתגר לא קטן, אך יש דרך קלה ופשוטה לעשות זאת. בכדי לזהות את השרירים הללו בטרם תחילת התרגול, יש להתחיל במתן שתן ולנסות לעצור. אם זרימת השתן פסקה, סימן שהצלחת לאתר את השריר הנכון. פעולה זו מטרתה לסייע באיתור השריר ויש להקפיד לבצעה רק למטרה הזאת שכן היא אינה מומלצת כשיגרה. בשלב הבא, עלייך לבצע תרגיל כיווץ ושחרור, בסט של 10-15 חזרות. יש לוודא ששלפוחית השתן מרוקנת טרם התרגול. יש לאסוף מהר וכלפי מעלה את שרירי רצפת האגן, להחזיק אותם אסופים במשך שנייה עד שלוש שניות ולהרפות בהדרגה. יש לחזור על הפעולה שוב. את התרגילים ניתן לבצע בשכיבה, ישיבה ואפילו עמידה, אך בשלב הראשון כדאי לתרגל אותם בשכיבה, עד להשגת רמת שליטה טובה בשרירים.

דוגמאות נוספות לתרגילי קיגל הן כיווץ ושחרור של שרירי רצפת האגן באופן הדרגתי, שחרור איטי ותרגילים של שחרור וכיווץ מהיר ובבת אחת. אחד היתרונות של שיטה זו הוא שניתן לתרגל אותם בכל זמן ובכל מצב, גם בחברת אנשים, מבלי שיהיה ניתן להבחין בכך. מומלץ לבצע מספר סטים של תרגילים מדי יום, רצוי כמה פעמים ביום, מומלץ לייצר שגרת אימונים הכוללת זמנים ושעות קבועות ולהתאזר בסבלנות ואורך רוח, שכן רק התמדה לאורך זמן תוביל לשיפור משמעותי.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: