צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעשיקום רצפת אגןמתמודדת עם שלפוחית רגיזה? הנה כמה עצות מעשיות שיקלו עליך
מערכת דין,
21 יוני 2017

מתמודדת עם שלפוחית רגיזה? הנה כמה עצות מעשיות שיקלו עליך

דחיפות ותכיפות במתן שתן או "תסמונת השלפוחית הרגיזה" רווחת אצל כ-15% מהנשים, בכל הגילאים. נשים שסובלות מהתסמונת מרגישות צורך דחוף להטיל שתן גם כאשר השלפוחית אינה מלאה. המצב הזה עלול להוביל לדליפות . בעיות בדרכי השתן משפיעות על אורח החיים וטיבם משום שהן גורמות לתסכול בעיקר בשל חשש מ"תאונות" והתנהלות שמשבשת את שגרת החיים. כמה שינויים פשוטים בסגנון החיים, יכולים לסייע לך לצמצם את הסכנה לדליפת שתן.

 


איזון נכון של צריכת נוזלים יצמצם את התכיפות ואת תחושת הדחיפות

נשים רבות שסובלות משלפוחית רגיזה נוטות לצמצם את כמות השתייה כדי למנוע דליפות. אך מעבר להשפעה בריאותית על תפקוד הגוף, צמצום השתייה, למעשה, גורם לבעיות רבות יותר, משום ששתן מרוכז מגרה את שלפוחית השתן. קחי איתך בקבוק מים ושתי ממנו מעט בכל פעם לאורך היום. אורולוגים ממליצים לצרוך כ-100 מ"ל נוזלים בשעה. כמובן שגם שתייה חמה ומרק נכללים בחישוב. אין מה להילחץ: הדרך הפשוטה ביותר לדעת שאת שותה מספיק היא לוודא שצבע השתן שלך צהוב בהיר.

 


נסי לוותר על קפאין ועל מזונות חומציים – אך ייתכן שלא תצטרכי לעשות זאת

רוב האנשים מתקשים לוותר על קפה, תה, שוקולד, קארי ואלכוהול. מזונות חומציים, חריפים או כאלה המכילים ממתיקים מלאכותיים עלולים לגרום לשלפוחית רגיזה. ייתכן שאת מושפעת רק מחלקם (או שאינך מושפעת כלל)- השיטה הפשוטה ביותר לברר את הדבר היא דיאטת אלימינציה. התחילי בוויתור על כל סוגי המזון החשודים למשך שבוע ולאחר שבוע, חזרי לצרוך אותם – זוג מזון אחד בפעם – למשך ימים אחדים. כך תוכלי לברר אם ואיך כל אחד מהם משפיע על התסמינים שלך. אם יתברר לך שאחד מהם גורם ליותר דליפות וגירוי – הפסיקי לצרוך אותו ועברי לפריט הבא בתור. גם אם את רגישה למזון מסוים, אין זה אומר שלעולם לא תוכלי עוד לצרוך ממנו. לפעמים מספיק לצמצם את הצריכה, כדי שתוכלי להמשיך ליהנות ממזון אהוב כפינוק, מדי פעם.

 


ודאי שמשקלך תקין


מחקרים רפואיים מלמדים שמשקל עודף יכול לגרום להגברת התכיפות במתן שתן. הסיבה היא תוספת הרקמה השומנית המפעילה לחץ על שלפוחית השתן, המגביר את הסיכון לדליפה. אם את במשקל-יתר, ירידה של 5-10% במשקל הגוף תצמצם במידה משמעותית את התסמינים שמפריעים לך.

 

ביקורים מתוזמנים בשירותים

כחלק מאימון שלפוחית השתן, נסי לקבוע מועדים ספציפיים במהלך היום כדי להתרוקן בשירותים. השתמשי ביומן שירותים במשך כמה ימים כדי לבדוק כמה זמן בדרך כלל עובר בין הטלת שתן אחת לבאה אחריה. הנתונים האלה יעזרו לך להתארגן. עם התגברות השליטה בשלפוחית, תוכלי להאריך בהדרגה את משך הזמן בין הביקורים בשירותים.
בסופו של דבר תצליחי להגיע לפרק זמן של 3-4 שעות ללא הטלת שתן – שהוא למעשה פרק הזמן הרגיל והתקין בקרב מבוגרים בריאים. אם את חוששת, תרגלי רק בבית, כדי שתוכלי לטפל בעצמך במקרה של "תאונה". בעזרת גישה חיובית, סבלנות והקפדה על תרגילי רצפת האגן, תצליחי באימון ותתגברי על תסמונת השלפוחית הרגיזה.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: