צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין
מערכת דין,
06 יוני 2017

מה צריך לדעת על מד לחץ דם?

מד לחץ דם, כשמו כן הוא, משמש למדידת לחץ הדם דרך עורקיו של האדם. אם תהיתם כיצד עובד המכשיר, מה מסמלות התוצאות ומהם ערכים תקינים, לפניכם כל שעליכם לדעת על מד לחץ דם.

הרעיון של מדידת לחץ דם נוסה כבר בשנת 1711 על ידי כומר אנגלי, כאשר אז כלל פעילות פולשנית ולכן לא נוסה על בני אדם, כי אם על סוס. מאה שנים לאחר מכן, היה זה פיזיקאי גרמני שניסה למדוד לחץ דם מבלי להקיז דם בפועל, אלא באופן חיצוני על ידי הפעלת לחץ זמני על העורק והעלמת הדופק. למרות שהרעיון צלח, המכשיר בו נעשה שימוש היה מסורבל והפיק ערכים לא עקביים. עם הזמן בוצעו מקצה שיפורים באמצעי המדידה השונים עד להמצאת המכשיר המודרניים.

 

הסוגים השונים של מדי לחץ דם

ישנם סוגים שונים של מדי לחץ דם אולם כלל המכשירים נחלקים לשני סוגים עיקריים: מדים אנלוגיים ומדים דיגיטליים. התוצאות של מדידת לחץ דם נחלקות לשני מספרים, מספר גבוה המציין את הלחץ הסיסטולי של התכווצות שריר הלב ומספר נמוך אשר מציין את הלחץ הדיאסטולי המתקבל בעת מנוחת שריר הלב בין שתי פעימות. את הערכים שמתקבלים יש לייחס לגילו ולמצבו של הנבדק על מנת לקבוע באם הם תקינים, אולם לרוב תוצאה של 120 על 80 תיחשב לתקינה ומקובלת.

 

כיצד מד לחץ דם פועל?

כאמור ישנם שני סוגים של מדי לחץ דם וההבדלים ביניהם באים לכדי ביטוי גם בצורה בה הם פועלים:

  • מד אנלוגי – מולבש על זרועו של האדם ומורכב משרוול מתנפח אליו מחובר צינור גמיש. השרוול משמש כמעין חוסם עורקים זמני העושה שימוש באוויר דחוס לשם כך והוא פועל עד אשר חשים כי הדם מפסיק לזרום בעורק ומפסיקים לחוש דופק. לאחר מכן משחררים את הלחץ באיטיות על מנת לחדש את הדם ולקבל את שני הערכים, הסיסטולי שמגיע ראשון והדיאסטולי שמגיע אחריו.
  • מד דיגיטלי –  מד דיגיטלי שונה ממד אנלוגי היות והוא מכשיר אלקטרוני אשר מודד את הערכים על ידי ביצוע חישובים אלקטרונים ומדידת תנודות. לרוב מדי לחץ דיגיטליים נפוצים בעיקר לשימושים ביתיים היות והם הרבה יותר נוחים לשימוש ופשוטים להפעלה.

 

מדי לחץ דם של דין דיאגנוסטיקה

ישנם אנשים רבים אשר נדרשים לעקוב אחר לחץ הדם שלהם באופן קבוע ועל כן זקוקים למכשור רפואי מתאים. דין דיאגנוסטיקה משווקת בישראל מגוון רחב של מכשירים רפואיים המיועדים לשימוש ביתי, לרבות מדי לחץ דם של חברת UEBE  הגרמנית ו- TRANSTEK המיועדים לזרוע ולפרק כף היד. מדי לחץ הדם המשווקים על ידי החברה נחשבים למתקדמים במיוחד, הם עומדים בתקנים רפואיים מחמירים לציוד רפואי ומאפשרים למדוד לחץ דם בפשטות.

מדי לחץ הדם המשווקים ע"י דין דיאגנוסטיקה משווקים בבתי המרקחת הפרטים ובבתי המרקחת של קופות החולים.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: