צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
06 יוני 2017

זיהומים בנרתיק בזמן ההריון

וגינוזיס חיידקי (BV) נחשב לזיהום השכיח ביותר בנרתיק והוא נפוץ בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות. מהו, כיצד נדבקים בו, מהם הסימנים, איך מאבחנים ומהן דרכי הטיפול? כל זאת ועוד לפניכן.
 

וגינוזיס חיידקי (BV) זו בעיה רפואית המופיעה אצל נשים ונוצרת כאשר מופר האיזון התקין בהרכב אוכלוסיית החיידקים הנמצאת באופן טבעי בנרתיק. במצב נתון מיטבי, קיים בנרתיק רוב של חיידקים "טובים" ומעט חיידקים "רעים". BV יתפתח כאשר מספרם של החיידקים המזיקים עולה על אלו הטובים, כאשר לרוב יתלוו לבעיה תופעות לוואי כגון הפרשה, ריח, גרד, כאב או תחושת צריבה.

 

התסמינים של וגינוזיס חיידקי

ישנם תסמינים שונים שהופעתם צריכה להדליק נורה אדומה ביניהם:

  • הפרשה חריגה לבנה או אפורה
  • ריח לא נעים מהנרתיק אשר מתעצם לאחר מגע מיני
  • צריבה בעת מתן שתן
  • גרד סביב החלק החיצוני של הנרתיק

יש לציין כי לעיתים נשים הסובלות מ-BV לא יתלוננו על תסמינים כלשהם.

 

כיצד נדבקים?

בפועל BV יכול להופיע אצל כל אישה כאשר הגורמים לבעיה אינם ברורים. לא ניתן להידבק ב –BV משימוש בשירותים ציבוריים, בריכות שחייה או ממגע באופן כללי. עם זאת ישנן פעילויות או התנהגויות אשר עלולות להוביל להפרת האיזון התקין של החיידקים בנרתיק ולהעמיד נשים בסיכון, לרבות כאשר יש שותף חדש לפעילות מינית או ריבוי שותפים וכן במקרים בהן נשים מבצעות שטיפות תוך נרתיקיות. יש להוסיף ולומר כי לא ברור לחלוטין מה חלקה של פעילות מינית בהידבקות היות  ו- BV יכול להופיע גם אצל נשים אשר מעולם לא קיימו יחסי מין.

 

כיצד מאבחנים ומהן דרכי הטיפול?

על מנת לאבחן מצב של וגינוזיס חיידקי על האישה לגשת לרופא מומחה. הרופא יבדוק את הנרתיק, יבחן האם ישנם תסמינים ל- BV, ייקח דגימה מנוזל הנרתיק ויעביר אותה למעבדה במטרה לבדוק האם קיימת נוכחות של חיידקים הקשורים לבעיה. יש מקרים בהם BV נעלם ללא טיפול, עם זאת, אם אובחנה נוכחות חיידקית, מומלץ לקבל טיפול על מנת למנוע סיבוכים אפשריים. הטיפול חשוב במיוחד אצל נשים הרות וכן עבור נשים שעתידות לעבור כריתת רחם או הפלה. לעיתים הרופאים ימליצו על טיפול מונע במקרים אלו, גם ללא הופעת התסמינים כדי להקטין את הסיכוי להתפתחות זיהום. הטיפול בווגינוזיס חיידקי הוא בעזרת תרופות אנטיביוטיות על פי מרשם רופא.

 

מהם הסיכונים שעלולים להתפתח כתוצאה מווגינוזיס חיידקי?

ברוב המקרים BV אינו גורם לסיבוכים אולם ישנם מקרים בהם הוא מעלה את הסיכון למצבים רפואיים אחרים, ביניהם:

  • רגישות לזיהום HIV
  • הגדלת הסיכויים להדבקת שותפים מיניים ב-HIV
  • העמדת נשים הרות בסיכון מוגדל לקיומם של סיבוכים כמו לידה מוקדמת
  • הגדלת הסיכויים להתפתחות זיהום לאחר הליכים כירורגיים כמו הפלה או כריתת רחם
  • הגדלת רגישות למחלות המועברות במגע מיני כגון הרפס, כלמידיה וזיבה

 

השפעת וגינוזיס חיידקי על נשים הרות

לנוכחות שלBV  ישנה השפעה על נשים הרות ועל העובר.  נשים אשר לקו בווגינוזיס חיידקי יהיו בסיכון גדול יותר לסיבוכים, כמו, למשל, לידה מוקדמת או לידת תינוקות במשקל לידה נמוך מ- 2.5 ק"ג. כמו כן, נוכחותם המוגברת של חיידקים מזיקים עלולה לגרום לזיהום בחצוצרות וברחם, וכתוצאה מכך למחלה דלקתית של האגן (PID). מחלות דלקתיות של האגן עלולות לגרום לאי פוריות או לנזק לחצוצרות ובכך להגדיל את הסיכון להיריון חוץ רחמי העלול להעמיד את היולדת במצב מסכן חיים, ועל כן מומלץ לפנות לרופא בהקדם כאשר קיים החשד לווגינוזיס חיידקי.

 

דרכי מניעה

היות ועדיין לא ברורים לחלוטין הגורמים לווגינוזיס חיידקי, אך ידוע כי קיים קשר כלשהו בין המצב הרפואי לריבוי פרטנרים מיניים, כמו גם קשר בין שטיפות וגינאליות למצב, מומלץ להפחית ואף להימנע משני המקרים, וזאת על מנת להקטין את הסיכון להפרת האיזון הטבעי של החיידקים בנרתיק ולהתפתחות BV. כמו כן, מומלץ להמשיך בטיפול האנטיביוטי הניתן עד סופו, גם אם התסמינים נעלמים.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: