צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעאורתופדיה - מידע ומאמריםמדרסים לרגל – התשובה לכאבי כף רגל, קרסול וגב
מערכת דין,
02 אוגוסט 2020

מדרסים לרגל – התשובה לכאבי כף רגל, קרסול וגב

מדרסים לכף הרגל הינם אביזרים המוכנסים לנעליים ונועדו לשנות את מנח כפות הרגליים, את היציבה שלהם ואת עומס משקל הגוף על כפות הרגליים. לעיתים המדרסים מיוצרים בהתאמה אישית אך לא תמיד יש בכך צורך.


הרופא שלכם צפוי להמליץ לכם על מדרסים כחלק מהטיפול בבעיות בכף הרגל, הקרסול והגב, שכן מדרסים עוזרים לתקן עיוותים בכף הרגל, מסייעים לתפקוד כף הרגל והקרסול, תומכים בקרסול ועוזרים למנוע פציעות.


במידה והנכם סובלים מכאבים בכף הרגל, העקב או הקרסול, פנו לרופא אורתופד או מומחה לכף הרגל. הוא צפוי לשאול אתכם מהם התסמינים שהנכם חווים, מתי הם התחילו, מתי הם מחמירים ומתי הם משתפרים. לאחר מכן הוא יבצע בדיקה גופנית שבמהלכה הוא יבדוק את כף הרגל שלכם וינסה לאתר עיוותים, ויבקש מכם ללכת מספר צעדים ולבצע פעילויות נוספות על מנת לבחון כיצד כפות הרגליים והקרסוליים שלכם "מתנהגים" בזמן ההליכה.
לעיתים אף יידרשו בדיקות נוספות כגון בדיקת רנטגן, סריקת עצם או בדיקת MRI על מנת לאתר דלקות מפרקים ופציעות.

 

מי צריך מדרסים לרגל?

רופא צפוי להמליץ לכם על מדרס כחלק מהטיפול בבעיות הבאות:

  • דלקות מפרקים – דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שיגרונית (ראומטית) עלולות לגרום למנח לא נכון ולחוסר נוחות בכפות הרגליים, בעיה שמדרסים אורתופדיים יכולים לתקן.
  • כאבי גב – לעיתים מנח לא נכון של כפות הרגליים, הנובע מבעיה בקשתות כף הרגל או ריפוד לא מספק בנעליים עלול לגרום לכאבי גב שמדרסים אורתופדיים יכולים להפחית.
  • הלוקס ואלגוס (בוניון/בוהן קלובה) – הלוקס ואלגוס, או בשפה פשוטה עצם בולטת בכף הרגל לצד הבוהן, עשוי להיות מצב מכאיב למדי. מדרסים אורתופדיים בעלי בסיס רחב במיוחד לבוהן עוזרים להקל על הלחץ, להפחית את הכאב ולטפל בבעיה.
  • בורסיטיס – דלקת בבורסות כף הרגל (שקים תת עוריים קטנים המלאים בנוזלי סיכה ותפקידם לחצוץ בין המפרקים והגידים לעצמות) עלולה לגרום לכאב ולאי נוחות. מדרסים אורתופדיים התומכים בעקב ובקשתות כף הרגל מפחיתים את הלחץ מכף הרגל ומונעים התפתחות כיבים.
  • פלטפוס – פלטפוס (כף רגל שטוחה) עלול לגרום לכאבים בכף הרגל, בקרסול ובגב. מדרסים אורתופדיים תומכים בכף הרגל ומאזנים אותה במנח נכון.
  • בוהן פטיש – הינה תופעה הגורמת לעיוות בבהונות כף הרגל ונגרמת לרוב כתופעת לוואי של הלוקס ואלגוס. מדרסים אורתופדיים מספקים תמיכה נוספת לבהונות ומונעים את החמרת המצב.
  • דורבן בעקב – תופעה שבה עצם העקב צומחת כיתר על המידה וגורמת לדלקת. מדרסים אורתופדיים תומכים בכף הרגל ומקלים על הדלקת.
  • קשתות גבוהות – לא רק קשתות כף רגל נמוכות מדי (פלטפוס) מהוות בעיה, אלא גם קשתות גבוהות מדי המעמיסות על השרירים ועלולות לגרום לכאבי ברכיים ולדלקות. מדרסים אורתופדיים תומכים בכף הרגל ושומרים עליה מאוזנת.
  • פציעות – מטופלים רבים החוו טראומה בכף הרגל או בקרסול נעזרים בתמיכה נוספת בדמות מדרסים אורתופדיים במהלך תהליך ההחלמה.
  • פלנטר פאסיטיס – בין הגורמים המובילים לכאבים בעקב. מדרסים אורתופדיים הינם חלק מהותי מתהליך הטיפול.

 

איך מדרסים עוזרים?

מדרסים יהוו לרוב חלק אינטגרלי בתהליך הטיפול בבעיות כף רגל וקרסול רבות, לצד דרכי טיפול נוספות כגון נעליים מותאמות או תרגילי פיזיותרפיה. לעיתים הרופא אף ירשום לכם תרופות אנטי-דלקתיות על מנת להקל על הכאבים.


היתרון הגדול של מדרסים הינם היכולת לתקן את מנח כפות הרגליים, שכן אצל רבים מאיתנו כף הרגל נוטה מעט פנימה או החוצה באופן טבעי (מסובבת פנימה או החוצה). מלבד תיקון מנח כף הרגל, מדרסים אורתופדיים מספקים ריפוד נוסף לאזורים הזקוקים לכך ובעיקר לעקב. מדרסים אינם תמיד פותרים את הבעיה במלואה אך הם מקלים על כף הרגל ובמקרים רבים מונעים את הצורך בטיפול פולשני יותר כגון ניתוח.

 

בשורה התחתונה

מדרסים אינם פתרון קסם לכל בעיות כף הרגל אצל כל האנשים בעולם, וישנם גורמים נוספים המשפיעים על יעילות המדרסים כגון התאמת המדרס לבעיה, הנעליים שהמדרסים האורתופדיים נמצאים בתוכם ותדירות השימוש במדרסים. מחקרים רבים הוכיחו את יעילות השימוש במדרסים אורתופדיים כחלק מהטיפול בבעיות כף רגל וקרסול, אך חשוב להדגיש כי שימוש נכון ובמדרסים מתאימים הינו חיוני.
חושבים שאתם זקוקים למדרס? פנו אלינו לקבלת עזרה וייעוץ מקצועי.

 

לרכישת מדרסים בדין סטור >>

 

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: