צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
11 יולי 2017

הכל על מברשות בין שיניות וחשיבות צחצוח מסוג זה

רובד הפה (ה׳פלאק׳) הינו שכבת חיידקים המצפה את השן וניתנת להסרה די בקלות. הוא מורכב מכ-400-1000 זנים שונים של חיידקים המקיימים בינהם מערכת אקולוגית סבוכה. תוצרי החיידקים מגרים את החניכיים ומעוררים תגובה דלקתית אצל המאכסן. הפלאק יכול להיות על או תת חניכי והוא בעל הרכב שונה בכל אחד מהאזורים בפה.

הפלאק חשוף לרוק ולמנגנון הניקוי העצמי של הפה. מנגנון זה מוגבל ואינו אפקטיבי  מספיק בשמירה על בריאות הפה. לצורך שמירה על בריאות המשנן נדרש לבצע ניקוי אקטיבי ויזום של שכבת הפלאק. על-פי מחקרים רבים ניקוי שכזה יבטיח שמירה על בריאות המשנן. בקרת פלאק טובה מסייעת לחולים המועדים לפריודונטיטיס בייצוב המחלה ולשמירה על תוצאות טיפולי חניכיים לאורך זמן.

על מנת לבצע בקרת פלאק נאותה מומלץ להעזר בשתי משפחות אמצעים מכניים אקטיביים עיקריים: א.מברשות שיניים חשמליות או ידניות. ב.אמצעים אינטר דנטליים (בין שיניים).

 

למה לא להסתפק במברשת שיניים וזהו?

למרות חשיבותה הרבה מאוד, מברשת שיניים ידנית או חשמלית אינה מגיעה לאזורים האינטר דנטליים ואינה מסירה פלאק מאזור זה. לצורך ניקוי אותם אזורים יש להשתמש באביזר נוסף, שיחדור, וינקה את האזור.

האמצעים העיקריים לניקוי אינטר דנטאלי הינם: חוט דנטלי, קיסמי עץ דנטליים מותאמים ומברשות בין שיניות ייחודיות. החוט והקיסמים הינם האמצעים היותר מוכרים בשוק. הם בסך הכל די סטנדרטיים ומתאימים כמעט לכל משתמש ללא צורך בהתאמה אישית למקרה. יעילותם נחשבת לגבוהה מאוד בשימוש נכון ועקבי.

 

סוגי מברשות בין שיניות

מברשות בין שיניות הן אמצעי חשוב ביותר אשר האוכלוסייה נחשפת אליו יותר ויותר. מברשות אלו לרוב נדרשות להתאמה אישית בגודל ובצורה לפי המקרה.

המברשת הראשונה והעיקרית היא מברשת ה-Proxabrush. אלו הן מברשות מסיבי ניילון דקים המלופפים סביב תיל מתכתי (חשוף או מצופה) המוחדרות לאזור צידי השיניים באופן ישיר או על ידי ידית פלסטית. מברשות אלו מצויות במגוון קטרים, אורכים ופרופילים (צילינדר או קוני). גודל המברשת המומלץ הינו הגודל העובר במיצר הבין שיני (׳אמברזורה׳) בחיכוך, אך לא בכוח רב מידי.
אמצעי זה נוח מאוד לשימוש בסיום של טיפול אורתודנטי כמו יישור שיניים וכאשר יש מרווח גדול בין השיניים וכשנחשפים פיצולי שורשים לאחר נסיגת חניכיים וספיגת עצם. אביזר זה נחשב לאביזר הניקוי היעיל ביותר לניקוי בין שיני!

המברשת העיקרית השניה מכונה Inter Space (או באחד משמותיה הנוספים: Single-tufted/End-tufted brush). זוהי מברשת עם קבוצת סיבים אחת, צרה וארוכה. לעיתים רבות מופיעה בצד השני של מברשת השיניים הידנית.
המברשת משמשת לניקוי משטחים אחוריים של השיניים האחוריות ביותר, ניקוי שיניים בעמדות לא סטנדרטיות בקשת השיניים, ניקוי מתחת לגשרים (באזור השן החסרה), ניקוי באזור סמכים אורתודונטיים ובאזורים עדינים של נסיגות חניכיים וחשיפת שורשים.

 

 

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: