צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעבדיקות ביתיותלנוחיותך - הבדיקות הרפואיות נכנסות הביתה
מערכת דין,
27 פברואר 2017

לא לעצלנים בלבד: הבדיקות שאפשר לעשות מבלי לצאת מהבית

שוק הבדיקות הביתיות הוא אחד השווקים שהכי מתפתחים ולא מפסיקים להפתיע ככל שהזמן עובר. בדיקות מסובכות, שהיו מצריכות קביעת תורים והמתנה לתוצאות, הופכות לזמינות לכל מי שרוצה לבצע אותם בנוחיות של ביתו בכל זמן שירצה. היתרונות ברורים: תמורת סכום כסף לא גבוה ניתן לחסוך זמן רב, לקבל תשובה במקום ולאתר במהירות ובקלות מצבים גופניים או בריאותיים חריגים. את חלק מהבדיקות אמנם ניתן להשיג ברשתות הפארם, אבל מגוון גדול במיוחד אפשר למצוא בחנויות רחבי הרשת.

 

מניעת הריון

הבדיקה שאולי החלה את המהפכה הזו היא הבדיקה למניעת היריון שעלתה למדפים בשנות ה-70 של המאה הקודמת. האפשרות של כל אחת לבדוק אם היא בהיריון חוללה מיני מהפכה כשהפכה את הנשים לעצמאית ולא תלויות ברופא. בעשרות השנים שעברו מאז עלו למדפים לא מעט בדיקות שמאתרות אין ספור מצבים רפואיים.

 

אבחנה מוקדמת

אחד החידושים הכי פורצי גבולות הוא האפשרות לגילוי מוקדם של גידולים. בדיקה פשוטה ומוכרת היא בדיקת דם בצואה. בזמן שקולונוסקפיה היא בדיקה מורכבת, מחייבת וכואבת, בדיקה ביתית יכולה להיות שלב התחלתי עוד לפני שמתחילים בטיפול ויכולה לפסול חשש מבלי להדרש לבדיקות ארוכות. בשוק יש מספר רב של בדיקות, חלקן בעלות רגישות גבוהה מאוד, ויש להיות בטוחים שאתם קונים את הבדיקה האיכותית ביותר.

גם סימנים לגידולים בבלוטת הערמונית אפשר לבדוק באמצעות בדיקה פשוטה שמאבחנת ריכוזים עולים של PSA בדם. PSA הוא חומר שבלוטת הערמונית מפרישה באופן תקין ומסייעת בהפיכתו של נוזל הזרע לנוזלי יותר. עלייתו מתרחשת בכמה מצבים, כאשר החמור מבינהם הוא סרטן בבלוטת הערמונית. למי שאין היסטוריה של סרטן הערמונית במשפחה מומלץ לבצע את הבדיקה הזו מדי שנה החל מגיל 50. תוצאה חריגה בבדיקה מחייבת המשך טיפול של רופא. עם זאת, הבדיקה הביתית מאפשרת לבדוק את הסיכון מבלי ללכת כל שנה לרופא.

בנוסף, קיימות בדיקות שמאוד נחוצות למי שסובל ממצבים רפואיים מסוימים. לדוגמא, מכשיר לבדיקת לחץ דם שמשמש את מי שנוטה לסבול מלחץ דם גבוה או נמוך במיוחד; מד סוכר ביתי (גלוקומטר) שמאפשר לחולי סכרת לעקוב אחרי מצבם ומכשיר לבדיקת כולסטרול בדם שתוך מספר מועט של דקות עוקב אחרי רמות הכולסטרול השונות בדם שלכם.

 

עדיין יש צורך לצאת מהבית לפעמים

למרות זאת, כאשר ניגשים לאבחן מצבים רפואיים בבית, יש לבדוק מהי מהימנות הבדיקה ולזכור שיש עדיין בדיקות שעדיף לבצע במעבדה בקופת או בית החולים. לדוגמא, בדיקת טסטוסטרון אצל גברים. בדיקה זו נחוצה כאשר מטופלים מדווחים על תסמיני לוואי של טסטוסטרון נמוך כגון: ירידה בחשק ובתפקוד המיני, השמנה, גלי חום ולחץ דם גבוה. למרות שקיים שוק לבדיקות ביתיות של ההורמון, מחקרים גילו כי היעילות והמהימנות שלהן נמוכה לעומת בדיקות מעבדה ולכן למרות הצורך והרצון לחסוך זמן ומאמץ, כדאי להתייעץ עם רופא במקרים אלו. גם יעילותן של בדיקות לגילוי אלצהיימר, שהפכו לפופולריות בשנים האחרונות עוד לא הוכחה. אלו בדיקות שונות מהבדיקות שהוזכרו קודם משום שהן לא מבוססות על מדדים פיזיולוגים, אלא על מבחנים קוגנטיבים שבודקים זכרון ומתיימרים לבדוק את התפתחות המחלה בקרב חולים שמתחילים לפתח תסמינים. במקרה זה, חשוב לא להסתמך על הבדיקות ובמידה וקיים חשש למחלה ללכת ולהתייעץ עם רופא. בדיקות שלא מסתמכות על מדדים פיזיולוגים נחשבות מסוכנות משום שהן יכולות ליצור לחץ מיותר, או להפך, לגרום לחולה להאמין שמצבו טוב כאשר בפועל עליו לגשת לרופא כדי לאתר מחלות במהרה.


אם כן, לשוק הבדיקות הביתיות יש אינספור יתרונות וקשה לדעת מה יהיה החידוש הבא, אבל אין ספק שבשנים הקרובות נגלה על עוד ועוד תופעות ומחלות שניתן לאתר בבית מבלי לטרוח וללכת לרופא. חידושים מדעיים שנראו עד עתה בלתי אפשריים, הופכים לזמינים בכל בית תמורת מחיר לא גבוה בכלל. למרות זאת, כאשר ניגשים לקנות בדיקה ביתית חשוב לדעת שמדובר באתר מהימן, עדיף כזה שמתמחה בציוד רפואי, ובבדיקות שיעילותן הוכחה.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

 

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: