צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעבריאות כף הרגלכיצד מחלת הסוכרת קשורה לבריאות כף הרגל שלנו?
מערכת דין,
16 יוני 2020

כיצד מחלת הסוכרת קשורה לבריאות כף הרגל שלנו?

רבים מתמודדים עם האתגרים הרבים של מחלת הסוכרת, שנוצרת כתוצאה מהפרעה בייצור האינסולין בגוף. חולי סוכרת סובלים מבעיות רבות שנגרמות בעקבות המחלה בין אם מדובר בתשישות כרונית, רעב כפייתי, יובש בשפה, גירודים בעור וזיהומים שונים. אחת התופעות הלא נעימות שיכולה להפוך למסוכנת היא של נוירופתיה סוכרתית הבאה לידי ביטוי בנזק עצבי בכפות הרגליים, כאבים או חוסר תחושה, התכווצויות או עקצוצים מטרידים ובמצבים חמורים במיוחד סיבוכים שיכולים להוביל לקטיעה של כפות הרגליים.


חשוב מאוד לנהל נכון את מחלת הסוכרת על מנת למנוע בעיות וכאבים בכפות הרגליים מפעילות גופנית סדירה שמשפרת זרימת דם ועד אביזרים חיוניים ותוספים חשובים לשיפור המצב.
מה מעלה חשד שמדובר בכף רגל סוכרתית? תחושות של חום, קור או כאב עמוק, תחושה של זרימת דם לקויה, התפתחות כיבים, שלפוחיות, פציעות וזיהומים, שינויים בצבע העור ואפילו פסים אדומים וריח מוזר שעולה מכפות הרגליים.


כיצד ניתן לטפל בכף רגל סוכרתית?


חשוב מאוד לשמור היטב על כפות הרגליים כל הזמן וניתן לעשות זאת במגוון דרכים: להשתמש בקצף טיפולי ייעודי לכפות הרגליים, שנועד להגן עליהן מפני נזקים חיצוניים ושומר גם עם חיוניות העור. חשוב שהקצף ייספג בקלות בעור מבלי לסתום הנקבוביות. כמו כן, ההמלצה היא לגרוב גרביים המותאמות לכפות רגליים סוכרתיות שמטרתן להפחית את הפעילות הבקטריאלית ברגל ולסייע במניעת פצעים בכפות הרגליים. גרביים אלה מבוססות על סריגת אל תפר למניעת חיתוך של הגרב עם הרגל, ללא הפעלת לחץ על העור תוך נידוף זיעה והפחתת חום.


במצבים מסוימים יומלץ שימוש של מגף מותאם שנועד להפחית עומס על כף הרגל הסוכרתית וכולל מדרס כפות למניעת נקודות לחץ, וויסות ופיזור הלחץ הודות לשילוב בין מעטפת עמידה חצי קשיחה ומאווררת התומכת בגפה ומגינה עליה, קיפוד סביב קווי המתאר של הקרסול לצורך הפחתת לחץ והגברת תחושת הנוחות ותמיכה פנאומטית לכיבים והגנה מפני פגיעות בקרסול. אפשר לבצע גם אמבטיות לריכוך וניקוי כפות הרגליים וחיטוי העור במיוחד סביב הכיב כמו כן שימוש בתחבושות המכילות סידן מיוחד לעיכוב התפתחותם של חיידקים. חבישת גרביים או נעילת נעליים לסוכרתיים יכולה למנוע מצב של כיבים חוזרים.


לא מפסיקים לנהל את המחלה


מילת המפתח היא בקרה – חשוב לשלוט במחלה כדי למנוע חוסר איזון ולצורך כך נדרש מעקב קפדני הכולל בדיקות קבועות באמצעות מד סוכר אמין במיוחד. יש ערכות שונות הכוללות דוקרנים ייחודים להפחתת תחושת הכאב ופגיעה ברקמה. חשוב לעקוב אחר המדדים כדי למנוע מצב של פגיעת הסוכרת בכפות הרגליים ובכלל.


טבליות גלוקוז להעלאת האנרגיה


חשוב לשמור בהישג יד גם טבליות גלוקוז שיכולות לסייע בהעלאת האנרגיה . כיום קיים גם ג'ל גלוקוז לספיגה מהירה במיוחד שנועד להעלות את רמת הגלוקוז בדם במצבים של היפוגליקמיה קלה עד בינונית. הוא בעל ספיגה המתחילה כבר בחלל השפה והשפעתו מהירה וקל להשתמש בו גם במצבים של רעד ובלבול. בנוסף יש בשוק קפליות המכילות חומצה אלפא ליפואית במינון יומי לסיוע בהפחתת סימפטומים של נוירפתיה סוכרתית כמו תחושת נימול ועקצוצים או עודף רגישות. אלפא ליפואית היא נוגדת חמצון חזקה שיכלה לנטרל רדיקלים חופשיים ונמצאה יעילה במחקרים קליניים הנוגעים לסיוע בהפחתת סימפטומים של נוירפתיה סוכרתית ופגיעה בתאי עצב.


אל תעמידו את כפות הרגליים שלכם בסכנה. היו עם יד על הדופק בכל הנוגע למחלת הסוכרת וניהול המחלה וערניים בכל שינוי במראה ובתחושת כף הרגל ועשו מאמצים רבים לשמירת כפות הרגליים כדי שלא ייגרם להן נזק.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: