צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
11 אפריל 2018

על חשיבותו של מד לחץ דם משולב

לחץ דם גבוה ידוע בתור הרוצח השקט משום שאין לו תסמינים ועד שהוא מאובחן מצבנו הבריאותי עלול להידרדר עד למצב של סכנת חיים. לחץ דם נמוך אינו נחשב, בדרך-כלל, למסכן חיים, אך הוא בהחלט עלול להשפיע על איכות חיינו.

לשני המצבים יש השפעה על הדופק ועל פעולת החמצן בגוף, ולכן חשוב להיות מעודכנים במדדים. מד לחץ דם משולב עם מד ריווי חמצן ומד דופק הוא מכשיר לשימוש ביתי היכול לתת מענה לבדיקת המדדים בעת הצורך בכל שעות היממה, והוא מותאם לכל הגילאים, מתינוקות ועד למבוגרים.
 

הלב שלנו, בפעימותיו, אחראי לדחוף את הדם דרך העורקים והוורידים. לחץ הדם הוא הביטוי של הכוח המופעל על ידי זרימת הדם על קירות העורקים העוברים בגוף. אפשר לדמות את זה למים בצינור או לאוויר בצמיד – יש צורך בלחץ מאוזן על מנת שלא ייווצר מצב בו לחץ גבוה יפגע בעורק ויעמיד את האדם במצב מסכן חיים, כמו מחלת לב או שבץ, או לחילופין לחץ דם נמוך, שאמנם אינו נחשב, בדרך-כלל, כמסכן חיים, אך עלול לגרום לתסמינים לא נעימים אצל הסובלים ממנו.

ערכים תקינים של לחץ אצל אדם בוגר, מעל גיל 18, בריא, בזמן מנוחה, כשהוא יושב, נעים סביב 120 ללחץ סיסטולי - המתייחס לזמן שבו נמדדת התכווצות חדרי הלב בעת הזרמת דם מהלב לגוף, על 80 ללחץ דיאסטולי  - המתייחס לזמן שבו נמדדת הרפיית חדרי הלב.

לחץ דם תקין מתחיל מ-64 על 40 לאחר לידה ועולה במהלך החיים, עד לבגרות למדד של 120 על 80. אם תמדדו את לחץ הדם לאחר פעילות גופנית, מצב שבו מתרגשים או לחוצים, או אפילו שיחה נמרצת, סביר להניח שלחץ הדם יהיה גבוה יותר, אבל אין מה לחשוש, זה טבעי משום שלחץ הדם עובר שינויים בשל פעילות או מצב רגשי. בנוסף, לחץ דם משתנה מאדם לאדם, ואפילו בין אזורים שונים בגוף.

אם לחץ הדם נשאר גבוה לאורך הבדיקות שנעשות, יש לפנות לרופא על מנת לקבל טיפול. יתר לחץ דם המחייב מעקב מתחיל במדדים מעל ל-120 לסיסטולי ומעל ל-80 בדיאסטולי, כשהמצב מחולק לדרגות, החמורה היא לחץ דם סיסטולי מעל ל-140 ודיאסטולי מעל ל-110.

לחץ דם נמוך נגרם, בדרך-כלל, מאיבוד דם רב בשל פציעה או הליך כירורגי וכן בשל מכת חום והתייבשות או מכוויות חמורות המשפיעות על מצב הנוזלים בגוף.

במקרים של לחץ דם נמוך כרוני, יתכן ומדובר בהפרעות בקצב הלב, הפרעות במערכת העצבים האוטונומית, הפרעות אנדוקריניות (למשל תת פעילות של בלוטת התריס), זיהומים, אלרגיות וכן שימוש בתרופות מסוימות.

בכל מקרה, מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות אצל רופא המשפחה כדי לבדוק את מדדי לחץ הדם ובמקרה הצורך, לקבל טיפול מתאים.

 

 מד לחץ דם - dynotc

 

הקשר בין לחץ הדם לדופק ולחמצן בגוף

הדם בגופנו אחראי להעביר את ומרי הזנה את החמצן שאנחנו נושמים לאיברים השונים בגוף כדי לאפשר מהלך תקין של פעילותם. כאשר יש שינוי בלחץ הדם, הדבר משפיע על מעבר החמצן לתאים ולאיברים השונים.

יתר לחץ דם מתרחש כשהדם הזורם מפעיל לחץ גבוה על כלי הדם, גורם ללב לעבוד קשה יותר, פוגע בעורקים ומגביר את הסיכון להתקף לב, שבץ ובעיות בכליות וגם בראייה. התסמינים ללחץ דם גבוה כוללים, בין היתר, דופק מואץ, לעיתים בלתי סדיר ו/או חזק, וכן קוצר נשימה הבא לידי ביטוי בנשימות מואצות ומקוטעות.

לחץ דם נמוך משמעו שהדם זורם בלחץ נמוך בעורקים ולכן קיים מעבר לא תקין של חמצן, כלומר לא מגיע מספיק חמצן לאיברים בגוף, לרבות המוח, הלב והכליות – מה שעלול לפגוע בתפקודם. כמו כן, אין ניקוי יעיל של פסולת היוצאת מתאי הגוף, מה שמעלה את החשש ללקות בזיהומים. תסמינים ללחץ דם נמוך כוללים, בין היתר, דופק מהיר, סחרחורות וחולשה.

שני המצבים, כאמור, משפיעים על הדופק ועל החמצן בגופנו ולכן ברוב המקרים, מדידת לחץ דם תלווה גם במדידת הדופק. על מנת למדוד כמה חמצן יש בדם, מתבצעת בדיקת רווי חמצן (סטורציה), המחשבת את היחס בין ההמוגלובין הקשור לחמצן לסך כל ההמוגלובין בדם. תוצאות נורמאליות למדד זה עומדות על 100-95%.

 

בלי לחץ, מד לחץ דם - dynotc

 

בלי לחץ – כך תנטרו את המדדים שלכם בביתכם

אנשים רבים מחזיקים בביתם מד לחץ דם על מנת לבצע מעקב אחר מצבם, בין אם הם סובלים מיתר לחץ דם, בעלי היסטוריה רפואית, או מעוניינים לנטר את מצבם הבריאותי. במדידה ביתית הגדרת יתר לחץ דם  - הנמדדת מספר פעמים - היא ממוצע של 135 סיסטולי על 85 דיאסטולי.

מד לחץ משולב עם מד ריווי חמצן בדם של דין דיאגנוסטיקה, יכול לתת מענה בשלושה אפיקים –

 

מדידת לחץ דם - בעזרת שרוול המותאם למבוגרים, ילדים ותינוקות, ומסך ה-LCD נותן את התוצאות בצורה ברורה ואף זוכר את התוצאות הקודמות (עד 100) כך שניתן לבצע השוואות במדידות.

 

בדיקת ריווי חמצן בדם –  כאמור, מעבר לא תקין של חמצן לאיברים השונים בגוף, בין היתר בשל בעיות בלחץ דם,  עלול לפגוע בתפקודם של אלו ולגרום לבעיות בריאותיות קשות, עד כדי סכנת חיים.

 

דופק – לחץ דם גבוה או נמוך עלולים לגרום לדופק מהיר, חזק מאוד ודופק לא סדיר, ולבוא לידי ביטוי בסחרחורות, חולשה, תחושת אי נעימות (במקרים של דופק חזק מאוד) ועוד.

 

המכשיר מאפשר לבדוק מדדים אלו בצורה פשוטה, בבית (ולא במרפאות או חדרי מיון, מה שעלול להלחיץ מאוד ילדים ותינוקות ולחץ, כידוע, מגביר דופק ולעיתים גם מעלה לחץ דם), ומאפשר לכם להיות מעודכנים במצבכם בכל עת.

חשוב לדעת שהמכשיר אינו מחליף בדיקות אצל רופא, ולכן אם קיימת בעיה כלשהי, יש לפנות לרופא המטפל.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: