צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
25 ספטמבר 2019

כאבי גב - סוגים, תסמינים וטיפולים

כאבי גב נכללים בין הבעיות הנפוצות ביותר בעולם, הם פוגעים בגברים ובנשים כאחד ללא תלות בגיל. בכתבה זו נרחיב על הגורמים שלהם ועל דרכי הטיפול השונות.


שימו לב, אין להתייחס לאמור כאל ייעוץ או אבחון רפואי אלא ככתבה אינפורמטיבית בלבד, בכל מקרה יש להיוועץ ברופא המשפחה או באורתופד.


מקור:

https://www.medi.de/en/health/diagnosis-treatment/back-pain/
 
 

כאבי גב, אורתופדיה - dynotc


קצת רקע

עמוד השדרה הינו אחד ממרכיבי השלד הנושאים ברוב משקל גופנו. הוא מורכב מ24 חוליות, כאשר בין כל שתי חוליות נמצא דיסק סחוסי המאפשר לחוליות תנועה מוגבלת. לבסוף, מתחת ל24 החוליות נמצאים הסקרום (Sacrum) ועצם הזנב (Coccyx) היוצרים גם את החיבור של עמוד השדרה לעצם האגן.

כאב עשוי להתפתח בכל אחד משלושת מקטעי עמוד השדרה – הצווארי (Cervical), החזי (Thoracic) והמותני (Lumbar). הכאב עשוי להיגרם כתוצאה ממחלות, פציעות או שחיקה של הדיסקים המחברים בין החוליות אך גם ממגוון של סיבות אחרות. כאבי גם הפכו בשנים האחרונות לאחת מבין הבעיות הנפוצות ביותר בעולם.

 

אילו סוגים של כאבי גב קיימים?

כאבי גב מוגדרים כ"אקוטיים" אם הם נמשכים פחות מ-6 שבועות. כאשר הם נמשכים כבין 6-12 שבועות הם מוגדרים כ"סאבאקוטיים" (Subacute), וכאבי גב הנמשכים למשך יותר מ-12 שבועות מוגדרים כ"כרוניים".

ניתן גם להבחין בין כאבי גב ספציפיים, שהסיבה להיווצרותם ידועה, לבין כאבי גב שאינם ספציפיים אשר לגביהם אין סיבה ברורה או נראית לעין.

 

ומהם בדיוק התסמינים?

כמעט כולנו חווים לעיתים כאב קל בגב, שכן הוא מצוי באופן תמידי תחת לחץ רב. שעות של ישיבה על כיסא, עבודה על מחשב, נשיאת משאות כבדים או כיפוף הגב למטרות שונות אינם מיטיבים עם הגב ולכן כאבי גב קלים לעיתים רחוקות הינם חלק מחיי היומיום.

כאשר הכאב נמשך לאורך זמן חשוב לקחת אותו ברצינות. האם תנועות מסוימות מגבירות את הכאב? האם הכאב מקרין גם לעבר הידיים או הרגליים? האם אתם מרגישים חסרי תחושה בחלקים מגוף? שאלות אלו יכולות לרמוז על המקור לבעיה.

לדוגמה, דיסק פרוץ עשוי לגרום לכאב חד שמקרין אל עבר הרגל, אם כי שחיקה של המפרקים הבין-חולייתיים מביאה לכאב יותר עמום ועמוק. מידת החומרה של הכאבים עשויה להשתנות בין אדם לאדם.

לעיתים, הכאב גם עשוי להיות מורגש בנשימות, במיוחד כאשר המקטע החזי (Thoracic) של עמוד השדרה פגוע, וכאבי ראש עשויים לרמז על פגיעה במקטע הצווארי (Cervical).

במידה והתסמינים אינם עוברים חשוב להיוועץ ברופא, הוא יוכל להמליץ לכם על דרכי הפעולה האפשריות שנעות בין חבישת תמך אורתופדי, נטילת תרופות, ביצוע תרגילי פיזיותרפיה ואף ניתוח.

בכל מקרה רצוי לבצע פעילות גופנית באופן שוטף על מנת לחזק את השרירים, לייצב את עמוד השדרה ולמנוע כאבים.

 

אז מה גורם לכאבי גב?

עמוד השדרה הינו מערכת מורכבת העשויה מחוליות, דיסקים, שרירים ורצועות. הכאב נגרם כאשר האיזון ושיתוף הפעולה בין הרכיבים מופרע. הסיבות לכך עשויות להיות:

לחץ

ישיבה ממושכת במקום העבודה ומחסור בפעילות גופנית מספקת עלולים לגרום למתח בשרירי הגב ולכאבים אפילו כאשר עמוד השדרה עצמו בריא ותקין. בנוסף, לחץ נפשי במקום העבודה או בבית נותן גם את התרומה שלו. כאשר אנו לחוצים, גופנו משחרר הורמונים הגורמים לשרירים להתכווץ ולאבד את האלסטיות שלהם. כתוצאה מכך, השרירים הופכים לנוקשים וכואבים. הקשר בין כאבי גב לבין מצבנו הנפשי הוכח במחקרים רבים.

החלקת דיסק

הדיסקים מוצבים בין חוליות הגב ותפקידם הוא לחצוץ בין החוליות, לאפשר לחוליות לנוע אחת ביחס לשנייה ולעזור בספיגת הזעזועים ובנשיאת העומס. במידה והדיסק מאבד את האלסטיות שלו ומחליק הוא עלול ללחוץ על העצבים המגיעים מהידיים ומהרגליים ולגרום לתחושת כאב ואף לשיתוק שרירים.

ניוון

עמוד השדרה שלנו נשחק לאיטו עם התקדמות הגיל, כתוצאה מבעיות כגון דלקות מפרקים (אוסטאוארתריטיס) וכדומה. למרות שניתן לטפל במרבית הבעיות בעזרת טיפול רפואי מתאים, לעיתים הנזק הנגרם הינו בלתי-הפיך.
שחיקה של הדיסקים הבין-חולייתיים מביאה לחיכוך של החוליות זו בזו ולכאבים עזים.

חולשת שרירים

עמוד השדרה המותני נתמך רבות על ידי שרירי הגב ואפילו על ידי חלק משרירי הבטן. השרירים מפחיתים את הלחץ מהחוליות ומהמפרקים שבין החוליות, ומונעים עומס יתר. כאבי גב עלולים להתפתח במידה והשרירים אינם חזקים מספיק, או שקיימת חוסר סימטריה בשרירים בין שני צדדי הגוף. שכן על שרירים מסוימים מופעל לחץ יתר על המידה. מצב זה לרוב ייגרם עקב מחסור בפעילות גופנית, יציבה לא נכונה ואף לחץ. 

עיוותים

לעיתים, כאבי גב נגרמים עקב בעיה באזור אחר בגופנו, בכפות הרגליים לדוגמה. כפות הרגליים נאלצות לעמוד במלוא עומס משקלנו ולשאת אותנו לכל מקום. כתוצאה מכך, הן חשופות ללחצים עצומים. ולכן, מבנה כף רגל שאיננו תקין עשוי גם הוא להוות את הסיבה לכאבי הגב. חוסר שוויון בין אורכי הרגליים הינו דוגמה נוספת. שכן, האגן נאלץ להתעקם כתוצאה מכך בכדי לאפשר הליכה, בעקבותיו גם עמוד השדרה איננו ישר, ולבסוף מופיעים כאבי גב. 

לטיפים לשמירה על גב בריא לחצו כאן 


כיצד נוכל לשמור על הגב במקום העבודה?

אנשים רבים מבלים את מרבית זמנם בעבודה בישיבה אל מול המחשב וללא כל תנועה.

ישיבה ממושכת מעמיסה רבות על גבנו, ולכן ניתן להבין מדוע אנשים כה רבים מתלוננים על כאבים בגב ובצוואר.

ישיבה נכונה וכיסא ארגונומי יכולים לתרום רבות לבריאות הגב ולמנוע כאבים, נסו להקפיד על ביצוע הסעיפים הבאים:

  • כוונו את גובה הכיסא כך שרגליכם יוצרות זווית של 90 מעלות עם השוקיים ועם פלג הגוף העליון
  • שנו את תנוחתכם באופן מתמיד והימנעו מחוסר תנועה, כך תוכלו לשפר את זרימת הדם לשרירים
  • השתמשו בכל משטח הישיבה, לפחות 60% ממנו אמור לתמוך בירכיים שלכם
  • שבו זקוף והשתמשו בכל משענת הגב, שימו לב שאינכם נוטים קדימה
  • השתמשו במשענות היד, כך תוכלו לתמוך במשקל גופכם ולהקל על השרירים ועל עמוד השדרה
  • הניחו את העכבר והמקלדת בקצה השולחן הקרוב אליכם, כך שלא תצטרכו להישען קדימה בכדי להגיע אליהם
  • מקמו את מסך המחשב כך שתוכלו להביט קדימה ומעט למטה
  • במידה והנכם עובדים בעמידה, פשקו את רגליכם ברוחב הכתפיים ופזרו את משקלכם באופן שווה

מלבד ישיבה נכונה, שימוש בעזרים אורתופדיים לגב ובחגורות גב יסייעו בשמירה על הגב ישר וזקוף ויורידו מהלחץ ומהעומס המופעל על שרירי הגב (בעיקר שרירי הגב התחתון). כך נוכל לשמור על הגב שלנו בריא ונטול כאבים. נסו את חגורות הגב ומיד תרגישו בהבדל!

 

כיצד נוכל לטפל בכאבי בגב?

כאבי גב ניתנים לטיפול במגוון דרכים, היוועצו ברופא לגבי הצורך בניתוח או בטיפול שמרני. הטיפול השמרני עשוי לכלול:

טיפול תרופתי

תרופות להקלת כאבי הגב ולטיפול בדלקות עשויות לעזור ולהקל על הכאבים בטווח הקצר. יש להיוועץ ברופא לגבי סוג התרופות ומינונן.

פיזיותרפיה ועיסוי

ניתן לבצע תרגילי פיזיותרפיה מיוחדים תחת השגחת איש מקצוע על מנת להפחית את הלחץ בשרירים, לחזק אותם ולייצב את עמוד השדרה. ניתן אף לבצע שימוש באולטרסאונד, אלקטרותרפיה ועיסויים.

עזרים אורתופדיים

עזרים אורתופדיים וחגורות גב יכולים לשפר את יציבתכם על ידי קיבוע הגב, להקל על הלחץ בשרירים ולייצב את עמוד השדרה על מנת לזרז את תהליך ההחלמה.

 

תרגילים לחיזוק ולמתיחת הגב

שרירים חזקים מסביב לעמוד השדרה שומרים עליו משחיקה, לחץ שרירים וכאב. ניתן למנוע כאבי גב על ידי ביצוע פעילות גופנית מתאימה כגון תרגילים מותאמים וסוגי ספורט שונים כגון שחייה. מקבץ התרגילים שהכנו פה עבורכם אינו אמור להימשך יותר מכ-20 דקות ואנו ממליצים לבצעו כ-3 פעמים בשבוע. אנא היוועצו ברופא שלכם לפני ביצוע התרגילים, שכן במצבים מסוימים חלק מהתרגילים אינם עשויים להתאים לכם.

למקבץ התרגילים לחצו כאן 

 

חברת דין דיאגנוסטיקה מציעה מגוון סדים מהחברות המובילות בעולם בתחום האורתופדיה, לעזרה ולייעוץ מקצועי אנא פנו אלינו -

במייל: ortho.orders@dyn.co.il

בטלפון: 04-6175436

או בוואטסאפ: 054-5717851

 

בברכת החלמה מהירה,
צוות דין דיאגנוסטיקה

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: