צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
26 אוקטובר 2021

טנוסינוביטיס

שימו לב, אין להתייחס לאמור כאל המלצה רפואית אלא ככתבה אינפורמטיבית בלבד, בכל מקרה יש להיוועץ ברופא.

מה זה בכלל טנוסינוביטיס?

טנוסינוביטיס רדיאלית, או תסמונת דה קרווין (De Quervain syndrome) היא בעצם דלקת במעטפת הגידים השולטים על אגודלי הידיים שלנו.
חשוב לציין שדלקת גידים או טנוסינוביטיס עלולה להתפתח במקומות רבים בגופנו אך בכתבה זו נתמקד בגידי האגודל.
גידים הינם "רצועות" של רקמת חיבור המחברים בין השרירים בגופנו ובין העצמות, כך שכאשר שריר מתכווץ הוא מושך איתו את הגיד שמושך איתו את העצם ומאפשר לנו לנוע ולהזיז את גופנו.
על מנת למנוע חיכוך בין הגיד ובין סביבתו בכל פעם שהשריר המפעיל אותו מתכווץ, הגידים מוגנים על ידי מעטפת המלאה בנוזל הנועד לסכך את התנועה.
טנוסינוביטיס מתפתחת כאשר אנו מפעילים את הגיד יתר על המידה כך שנוזל הסיכוך כבר לא מספק את ההגנה הנדרשת (לדוגמה על ידי עבודה מרובה על המחשב או ביצוע פעילות גופנית), הגיד מתחכך בסביבתו בכל תנועה ומתפתחת דלקת באיזור.

כיצד נזהה שאנו סובלים מטנוסינוביטיס?

הסימן העיקרי יהיה פשוט כאב חד בבסיס האגודל המופיע בתחילה רק בעת תזוזת האגודל אך בהמשך צפוי להופיע אף בעת מנוחה. מלבד הכאב עלולה להתפתח במקום גם נפיחות כתוצאה מהדלקת וקושי בהנעת האגודל.
על מנת להגיע לאבחנה סופית יש לפנות לרופא.
כחלק מתהליך האבחנה הרופא ידריך אתכם כיצד לבצע את "מבחן פינקלשטיין" – המבחן כולל קיפול של האגודל לתוך כף היד ואחיזתו ומשיכתו קדימה על ידי שאר האצבעות.
במידה ומופיע כאב כנראה שמדובר בטנוסינוביטיס.

מהם גורמי הסיכון?

טנוסינוביטיס נפוצה יותר בקרב נשים בהריון או בגילאי 30-50. מלבד זאת כמובן ששימוש יתר באגודלים לצורך עבודה על מחשב או לצורך תחביב כלשהו מעלה את הסיכון לטנוסינוביטיס.

כיצד נוכל למנוע מטנוסינוביטיס להתפתח?

נסו להימנע מביצוע פעילויות החוזרות על עצמן בעזרת האצבעות. מלבד זאת תוכלו לרכוש מקלדת ועכבר ארגונומיים למחשב ולקחת הפסקות תכופות יותר.

וכיצד נוכל לטפל בטנוסינוביטיס?

ברוב המקרים הכאבים צפויים לחלוף כעבור מספר ימים בעזרת מנוחה וחוסר שימוש ביד. מלבד מנוחה ניתן להשתמש במשככי כאבים העוזרים גם בהפחתת הדלקת ובחבילות קרח על מנת לקרר את המקום ולהפחית נפיחות וכאב.
על מנת לקבע את כף היד ואת שורש כף היד תוכלו לחבוש תמך אורתופדי אשר מלבד פעולת הקיבוע מפעיל גם לחץ הנועד להפחית את הנפיחות באיזור.
מומלץ לחבוש את התמכים האורתופדיים גם לאחר ההחלמה בעת שעובדים על המחשב על מנת למנוע את הישנות הבעיה.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: