צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעמכשור רפואי - מידע ומאמריםטיפול בהצטננות אצל ילדים ותינוקות
מערכת דין,
27 פברואר 2017

לה לה לה אפצ'י: שיטות בטוחות לטיפול בהצטננות אצל ילדים ותינוקות ללא

תרופות

ילדים ותינוקות, יותר ממבוגרים, נוטים להצטנן, אפילו בתקופת הקיץ. מערכת החיסון החלשה שלהם הופכת אותם פגיעים להצטננויות מה שמתבטא בתסמינים, כמו נזלת, שיעול, כאבים ובעיות בדרכי הנשימה. תרופות קונבנציונליות לא תמיד מומלצות ובמקרים שניתנות השפעתן מוגבלות, לכן הרבה הורים מחפשים דרכים אלטרנטיביות להקל על ילדיהם. קיימות מספר דרכים אפקטיביות למנוע את תסמיני הצינון בקרב ילדים, ביניהן:

  • נוזלים – שתייה מרובה של נוזלים מונעת התייבשות, מדללת הפרשות אף ועוזרת לנקות את הגוף. חשוב שילד חולה ישתה הרבה מים, פורמולה או חלב אם (במידה והוא יונק). ילדים מעל גיל חצי שנה יכולים לשתות גם נוזלים חמימים, כמו תה, מרק עוף או מיץ תפוחים מחומם.
  • דבש – ילדים מעל גיל שנה יכולים לקחת חצי כפית דבש לפני שינה שעוזרת להתמודד עם שיעול. גם תוספת של לימון יכולה להועיל. למתקדמים וילדים מעל שנה וחצי כדאי להשרות בצל בכף או שתיים של דבש איכותי במשך כמה שעות ולשתות את הסירופ.
  • אוכל – כדי להקל על תסמיני הנזלת יש להימנע ממאכלי חלב, בוטנים ובננות ולאכול מאכלים עם הרבה ויטמין C ואבץ, כמו ירקות טריים.
  • מי מלח – בשונה מתרסיסים שנמכרים בבתי מרקחת, מי מלח עשויים מחומרים טבעיים ולכן ניתן להשתמש בהם על תינוקות החל מגיל כמה שבועות. מי המלח מדללים את הנזלת, מרככים את ההפרשות ועוזרים לייבש אותה ללא תופעות לוואי וללא הגבלה.
  • אינהלציה מכשיר אינהלציה ייתן אפקט דומה למי מלח אך בצורה יעילה יותר. המכשיר מאפשר שאיפת אדים, בשילוב תרופה או מלח, הישר לריאות ומטפל בבעיה בצורה הכי אפקטיבית. האינהלציה מרככת הפרשות וליחה ומונעת גם מקרים של חרחורים או צפצופים מהריאות.
    בשוק קיימים מכשירים רבים של אינהלציה, וכדאי תמיד לבחור באלו שעובדים על סוללות ולא על מקור חשמל חיצוני. מכשיר אינהלציה נייד יאפשר לכם להתנייד עם הילד וישמש כ"עזרה ראשונה" לילדים חולים, גם אם אתם נמצאים מחוץ לבית או מטיילים. בנוסף, כדי שהמכשיר ישמש אתכם לשנים הבאות, חשוב לדאוג לכך שהוא יכיל יותר מגודל אחד של מסכה, מה שיאפשר שימוש גם כאשר הילדים מתבגרים וגדלים.
  • שמן איקליפטוס – טפטוף של שמן איקליפטוס לתוך מכשיר אדים או בקערה עם מים חמימים יכולה לעזור לפתוח את דרכי הנשימה. מכיוון שהשמן מרוכז מאוד ובעל ריח חזק מאוד, יש לבדוק קודם איך הילד מגיב לכמות מועטה ממנו ולא לטפטף אותו קרוב אל הילד או ישירות על גופו.
  • אדים - אחת הדרכים להקל על צינון היא באמצעות אדים. מומלץ להורים לילדים קטנים להחזיק מכשיר אדים בחדר שינה של התינוק - קיימים בשוק אינספור דגמים שונים וניתן לרכוש את הדגם המתאים בחנויות אונליין או בחנויות לציוד תינוקות. יחד עם זאת, מכשיר אינהלציה עלול להוות כר פורה לחיידקים וחשוב להקפיד על הוראות משרד הבריאות ולנקות את המכשיר ברמה יומיומית לפי ההוראות שנמצאות באתר המשרד. בנוסף, גם מקלחות חמות יכולות לעזור, אך כמובן שיש להשגיח על הטמפרטורה של המים.

אם ההצטננויות חוזרות ונמשכות תקופה ממושכת או מלוות בחום יש לגשת לרופא ילדים ולבצע בדיקה.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: