צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעאוסטאופורוזיסטיפול אלטרנטיבי באוסטאופורוזיס
מערכת דין,
26 נובמבר 2017

כיצד ניתן לטפל במחלת צפיפות העצם בלי תרופות וניתוחים

הטיפול במחלת האוסטאופורוזיס כולל תרופות, אך לא רק. ההמלצה הגורפת היא אורח חיים בריא, הימנעות מדברים שמזיקים למסת העצמות, תזונה נכונה ותרגילים שמחזקים את הגוף. בצד אלו קיימים גם טיפולים אלטרנטיביים, חלקם מעולם הרפואה הסינית, אחרים מעולם הדמיון המודרך וכן אביזרי עזר שונים שנמצאו כיעילים בהפחתת כאבים וגם מסייעים לחיזוק השרירים ותורמים לייצוב הגוף.

 

בעשור האחרון הרפואה המשלימה הפכה לחלק בלתי נפרד מטיפולים רבים בבעיות רפואיות שונות. ישנם לא מעט רופאים, העוסקים ברפואה קונבנציונאלית הממליצים לשלב טיפולים טבעיים, דוגמת דיקור סיני, נטורופתיה ועוד.

הטיפול במחלת האוסטאופורוזיס מתחלק לכמה אפיקים, יש טיפול תרופתי ואף טיפול כירורגי, אך במרבים המקרים, בעיקר כשהמחלה עדיין איננה מתקדמת ומצריכה התערבות כירורגית, ההמלצות הן בעיקר בשינוי אורח החיים – החל מהפסקת עישון, ללא צריכה מוגזמת של אלכוהול, נטילת תוספי תזונה וויטמינים, תזונה מתאימה הכוללת סידן וויטמין D ועד פעילות גופנית מותאמת שמטרתה הפעלת לחצים על העצמות כדי לשמור על מסתן.

בצד אלו קיימת גם הרפואה האלטרנטיבית ועצותיה – בכל מקרה, תמיד מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לבנות תכנית מתאימה לכל מטופל/ת בהתאם למצבו/ה.

 

טיפול טבעי באוסטאופורוזיס

מחלת האוסטאופורוזיס באה לידי ביטוי בשברים ובעקמומיות של הגב כתוצאה מעצמות חלשות. לרוב, הסימנים יהיו כאבים חריפים בגב בשל חוליה שבורה או שברים באזור הירך או שורש כף היד. אחת הדרכים להקלה על כאבים – במקביל לטיפול בשברים כמובן – היא השימוש בחימום וקירור. החימום יכול להיות בצורת מקלחות חמות או בקבוקים חמים ואלו יכולים להקל על שרירים כואבים. קירור בעזרת שקיות קרח או קרחונים יכול להרגיע כאבים ונפיחויות.

דיקור סיני – צורת טיפול של רפואה אלטרנטיבית המתבססת על דקירת המטופל'ת בסיכות מיוחדות במקומות ספציפיים בגוף המאובחנים בזקוקים לחיזוק וטיפול על מפת הגוף ברפואה הסינית.

אם בעבר לא הייתה המלצה מוגדרת לשימוש בדיקור סיני כחלק מטיפול, בעיקר בשל חוסר אמונה ביעילותו, הרי שהיום יותר ויותר רופאים וקופות חולים ממליצים למטופלים שלהם להתנסות בטיפול מסוג זה. יתרה מזאת, מחקרים מראים כי דיקור סיני יעיל בהפחתת כאבים בגב תחתון וכן להפחתת כאבים אצל נשים בזמן לידה. מחקר נוסף שבדק את יעילות הטיפול אצל חולי אוסטאופורוזיס שסבלו מכאבים עזים בברכיים בשל המחלה, נמצא כי הטיפול ביעיל בהפחתת כאבים ויכול להצטרף כחלק מתכנית טיפול לחולי אוסטאופורוזיס.

אקופרסורה – שם הטיפול מובנה משני שמות – אקופונקטורה (acupuncture) שמשמעו דיקור סיני, ו- pressure שמשמעו לחץ, כלומר לחיצות פיזיות לפי מפת הגוף ברפואה הסינית, במקום שימוש במחטים. מחקר שנעשה על קשישים שסבלו מכאבים בירך, מצא כי קשישים שעברו טיפול אקופרסורה באוזן בנקודות המקושרות לירך, סבלו פחות מכאבים כמו גם פחות חרדה הקשורה לטיפול, קצב לבם היה נמוך וכך גם לחץ הדם – שלרוב עולים בשל חרדות. המטופלים הביעו שביעות רצון מהטיפול המשלים.

מסג' רפואי או עיסוי רפואי – טיפול במגע המתבסס על עקרונות הפיזיותרפיה ומפעיל לחיצות על נקודות שונות בגוף במטרה להקל על כאב ולהביא לשיפור בתפקודי איברים שונים, גמישות שרירים, טיפול ברקמות שנפגעו כתוצאה מפציעה וכדומה.

מטא-מחקר שבדק נתונים ממחקרים שונים שבדקו שיטות טיפול אלטרנטיביות, הראה שמסג' רפואי הוא בעל השפעה מיטבית על אנשים עם כאבי גב כרוניים, בעיקר כאבי גב תחתון.

 

טיפול נוסף שחוקרים מצאו כיעיל הוא תרפיה של גוף-נפש, בין הטיפולים השונים:

דמיון מודרך – בטיפול זה המטופל/ת לומד/ת להתמקד בדברים חיוביים ולנשום עמוק – אלו מרגיעים ומרפים את השרירים ומפחיתים כאב ומתח. מטרת הטיפול להשפיע על המצב הנפשי ולרגל את המוח לשלוט בפקודים הגופניים, לרבות שליטה בכאבים.

במחקר שכלל חולי אוסטאופורוזיס, נמצא כי דמיון מודרך סייע בהפחתת כאבים ואף הפחית את הקושי בפעילויות יומיומית.

שיטה נוספת, הדומה לדמיון מודרך היא אימון בהרפיה המשתמשת בנשימה כדי להרפות שרירים ולשלוט בכאבים ובחרדות. במקרים בהם הכאב משפיע על המצב הנפשי וגורם למתח ודיכאון, אפשר לשוחח עם איש מקצוע כדי להבין כיצד אפשר לשלוט במחשבות, להימנע ממחשבות שליליות ולנווט את ההתנהלות היומיומית לטובת המטופל/ת.

ביופידבק – זוהי שיטה שנועדה ללמד את המטופל/ת, בעזרת אביזרי עזר מתאימים, לשלוט בפעולות בסיסיות של הגוף כמו דפיקות לב, מתח שרירים וכדומה.

חגורת ה-Spinomed פועלת לפי מנגנון הביופידבק. זוהי חגורת גב שמטרתה לסייע לגב להתיישר, ולמעשה עוזרת לגוף ללמוד כיצד להחזיק את עצמו, לחזק את השרירים המייצבים ובכך גם לסייע ליציבות ולמנוע נפילות ועצמות שבורות.

כשהגוף נמצא ביציבה לא נכונה, ה-Spinomed נכנס לפעולה על ידי יצירת לחץ עדין המניע את המטופל/ת להפעיל באופן אקטיבי את השרירים שאחראים ליציבה הנכונה לגוף. תגובת הרפלקס היא להפעיל את השרירים עצמאית וכך ללמד את הגוף להיות במצב ובמנח נכונים, -  כך עובד מנגנון הביופידבק. התהליך הוא הדרגתי על מנת לאפשר לגוף להתרגל ולשרירים להתחזק וכך לשמר את היציבה האופטימאלית לגוף ולהפחית כאבים בצורה משמעותית.

מחקר, משנת 2016, שביצע מטה-אנליזה אודות עזרים לחולי אוסטאופורוזיס, מצא כי השימוש בחגורת ה-Spinomed מחזק את השרירים ב-73% תוך ששה חודשים בעזרת אימון שרירי הגב ופלג הגוף העליון. כמו כן, החגורה מסייעת לחולים באוסטיאופורוזיס הסובלים מכאבים כרוניים ואקוטיים – ירידה של עד 47% בדרגת הכאב, ומפחיתה באופן משמעותי (עד 23%) את הנטייה להתנדנד ומאפשרת לגוף להיות יציב יותר וכך להימנע מנפילות המובילות לשברים.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: