צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
21 פברואר 2021

זחילת השד

התינוק שלך נראה כל כך קטן ושברירי עם לידתו, שקשה להאמין שהוא יכול לעשות משהו בעצמו
יחד עם זאת, דעו לכם כי התינוק מסוגל לדברים מדהימים!

עבור חלק מההורים, הפעם הראשונה שהם נחשפים לכוחו ונחישותו של התינוק, היא כשהתינוק מבצע את זחילת השד, כדי להתחיל עם ההנקה הראשונה.
מה מאפשר לזחילת השד לקרות?
חושיו של תינוקך ממלאים תפקיד חשוב בזחילת השד

רֵיחַ
מחקרים רבים הוכיחו כי תינוקות מגיבים לריח של אמם ולניחוח מי השפיר. זה מצביע על כך שריח הוא משהו שילודים סומכים עליו לזהות ולמצוא את הדרך.
בשד קיימות בלוטות המפרישות ריחות המושכים את התינוק (בנוסף להפרשת קולוסטרום וחלב!) ריחות אלה הופכים את אזור השד למעניין ומושך במיוחד עבור היילוד.

מראה
מחקרים מראים לנו כי תינוקות מעדיפים להסתכל על פרצופים לאחר הלידה, והם מעדיפים גם תמונות עם ניגודיות גבוהה. זו אחת מהסיבות מדוע תינוקות מסתכלים המון זמן על פני הוריהם לאחר הלידה.
משערים גם שזו הסיבה שאזור העטרה והפטמה מתכהות במהלך ההריון בניגוד לשאר השד. נראה שכהות זו על רקע בהיר יותר נועדה על מנת לתפוס את עינו של תינוק בן יומו!

טַעַם
לאחר הלידה, הילוד מוכן לאכול ולרוב, גם האמא מוכנה להאכיל. מי השפיר העוטפים את התינוק, חושפים אותו לטעמים שונים עוד במהלך ההריון. אותם טעמים מוכרים יהיו גם בחלב האם.

שמיעה
הקול של ההורים, הוא אחד הצלילים המנחמים ביותר לתינוק שזה עתה נולד. (כנראה, מכיוון שזה היה צליל שהם שמעו לעתים קרובות ברחם!)
בהנחה שההורה המלווה ממשיך לדבר עם התינוק במהלך זחילת השד וההאכלה הראשונית, התינוקות עשויים להימשך ולהתנחם בקול המוכר.
בנוסף, קול פעימות הלב הוא צליל שהילוד מכיר עוד מהרחם והוא יכול להיות מרגיע. החזה מציע מיקום להמשיך לשמוע גם את הקול הזה.

מגע
מגע עור לעור מועיל מסיבות רבות. זה עוזר לווסת את טמפרטורת הגוף של הילוד ואת רמות הסוכר בדמו, מפחית בכי, ומקל על החיבור.
מחקר משנת 2015 אף ציין כי הטמפרטורה החמה יותר של העטרה, מנחה את הילוד להתחיל לינוק. מסיבות אלה ורבות אחרות, מגע מסוג זה מסייע לקידום ההנקה.

היתרונות של זחילת השד -
קיימים יתרונות פוטנציאליים רבים הן להורה המלווה והן לתינוק.

היתרונות לתינוק כוללים:
חום_ מחקרים הראו כי תינוקות שהונחו עור לעור במצב של זחילת השד, היו בעלי טמפרטורות עור וגוף טובים יותר מאלו שהונחו בעריסה.
נוחות- מחקרים הראו כי תינוקות שהונחו עור לעור, במצב של זחילת השד, בכו פחות מאלה שהונחו בעריסה.
איכות ההנקה- תינוקות שעושים זחילת שד, נוטים יותר להצליח יותר בהאכלה מוקדמת, מה שיכול להעיד על סיכוי טובים להצליח עם ההנקה לאורך זמן.

היתרונות לאמא כוללים:
שחרור טוב יותר של השליה וסיכון מופחת לדימום לאחר לידה- הנקה ומגע עור לעור גורמים להפרשה מוגברת של אוקסיטוצין, ובכך לקדם התכווצויות טובות של הרחם ולגרום לשחרור השליה ולסגירת כלי הדם. כמו כן, לחץ כפות רגליו של התינוק הנלחץ על הבטן כדי להגיע לשד עשוי לעזור לרחם להתכווץ ולהוציא את השליה.
פחות כאבי פטמות- מכיוון שתינוקות נוטים להשיג תפיסה טובה יותר של הפטמה עם זחילת שד, הסיכוי לפציעת הפטמה פוחת.
קשר- הרגעים הראשונים של בהייה בעיני התינוק שלך מסייעים ליצירת קשר חזק בינך לבינו. בנוסף, הפרשת האוקסיטוצין תגרום לרגשות אוהבים כלפי התינוק.

ומה אם לא מתאפשר?
ישנם מקרים בהם מהלך הלידה אינו מאפשר זחילת שד.  לעיתים נסיבות הלידה גורמות לכך שהאם או התינוק זקוקים לטיפול רפואי מיידי לאחר הלידה.
זה לא אומר שכל היתרונות האלה אבודים.
כמה דרכים שבהן את יכולה להפיק חלק מהיתרונות של זחילת שד:
זמן עור לעור- רבים מהיתרונות בזחילת השד נובעים מכך שהתינוק במצב עור לעור עם ההורה לתקופה ממושכת. ניתן (וצריך!) לעשות זאת בתדירות גבוהה בשבועות הראשונים, גם ללא מטרת זחילת שד. הזמן המיוחד הזה מקדם קשר, מרגיע את התינוק ויכול לווסת את מערכות גופו.
האכלה לפי דרישה- לאפשר לתינוק לקבוע מתי לאכול ולסמוך על האינסטינקטים הטבעיים שלו. מושגים אלה רלוונטיים גם בהאכלה מבוקשת, מה שמחייב הורה להיות מודע לסימני הרעב של התינוק ולהאכיל בהתאם. תשומת לב זו לתינוק יכולה לקדם חיבור, להגביר את אמון התינוק בהורה לענות על צרכיהם, ולסייע בבניית אספקת חלב מספקת.
הנקה נינוחה- הנקה נינוחה מאפשרת לתינוק למצוא את השד בעצמו. ניתן לנסות זאת בכל עת ולא רק בתקופה המיידית לאחר הלידה.

כדאי לעדכן את הצוות בחדר הלידה, כי את מעוניינת בזחילת שד של הילוד,
גם אם ההנקה הראשונית לא תתרחש באמצעות זחילת חזה, עדיין ניתן להינות מיתרונותיה הרבים. אם את חוששת מהנקה יועצת הנקה תוכל לסייע לך בכל שלב.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: