צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
02 אוגוסט 2020

ידוע גם כ- "בוהן קלובה" או "בוניון"

מיליוני נשים ברחבי העולם נועלות נעלי עקב באופן יומיומי. ומלבד הסיכונים הברורים כגון מעידה, נפילה וסיבוב הקרסול, הן חושפות עצמן לסיכון נוסף ופחות מוכר – הלוקס ולגוס.
שימו לב, אין להתייחס לאמור כאל המלצה רפואית אלא ככתבה אינפורמטיבית בלבד, ובכל מקרה או חשש יש להיוועץ ברופא.

 

 

מה זה הלוקס ולגוס?

הלוקס ואלגוס (Hallux valgus), ידוע גם כבוניון (Bunion), הוא למעשה מצב בו חלקה הקדמי של כף הרגל אינו מיושר עם שאר כף הרגל. עצם המטאטארסל הראשונה (העצם המחוברת לעצמות הבוהן) נוטה כלפי חוץ כף הרגל (כלפי מרכז הגוף), אך מכיוון שהרצועה המחזיקה את הבוהן אינה ארוכה דיו, הבוהן נוטה לכיוון השני (הרחק ממרכז הגוף).


בשורה התחתונה, זה פשוט ייראה כמו עצם בולטת בכף הרגל. על פי הערכות, כ-10% מהאוכלוסיה סובלת מהלוקס ולגוס ברמת חומרה זו או אחרת.


מהם גורמי הסיכון?


הלוקס ולגוס נגרם בעצם כתוצאה מבעיה מכנית. בתחילה הבעיה עלולה להיתפס כקוסמטית בלבד אך התסמינים עלולים להחמיר לאורך השנים ללא טיפול ראוי.

  • פלטפוס – מצב בו הקשת האורכית של כף הרגל משוטחת. במצב זה הבוהן עלולה להתעקם כתוצאה מפעילות הרצועות והשרירים ולגרום או להחמיר הלוקס ואלגוס קיים.
  • נעליים לא נכונות – נעלי עקב הינן הגורם העיקרי להיווצרות הלוקס ואלגוס שכן כל משקל הגוף נשען על חלקה הקדמי של כף הרגל. בנוסף, נעליים צרות מדי באזור הבהונות עלולות אף הן לדחוק את הבוהן כלפי פנים.
  • עודף משקל – קיימת נטייה מוגברת להלוקס ואלגוס בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל.
  • תורשה – בקרב משפחות מסוימות קיימת נטייה מוגברת להלוקס ואלגוס עקב נטייה גנטית. במקרים כאלה חשוב לשמור על כפות הרגליים אף יותר.

 

 

מהם התסמינים?

 

  • כאב, אדמומיות ונפיחות באזור מפרק בסיס הבוהן: מידת הכאב משתנה בין אדם לאדם, כאשר מקרים קלים עלולים לגרום לכאבים חריפים בעוד אחרים הסובלים ממקרים קשים יותר חווים כאב במידה מועטה.
  • כאב במרכז כף הרגל: עם החרפת הבעיה, הבוהן הגדולה והעצם שמחוברת אליה (עצם המטאטארסל) מאבדים את יציבותם ואינם מסוגלים עוד לתמוך במשקל גופנו. כתוצאה מכך אנו מאמצים יציבה לא נכונה על מנת להפחית את העומס מהבוהן הגדולה אל עבר שאר כף הרגל וכך נוצרים כאבים.
  • בוהן פטיש: כאשר הבוהן הגדולה נוטה כלפי פנים, שאר אצבעות הרגל נאלצות להצטופף. כתוצאה מכך עלולה להתפתח בוהן פטיש – מצב בו אחת מהבהונות הקטנות מתעוותת בכיפוף כלפי מעלה.
  • דלקת פרקים: לאורך זמן, העיוות עלול לפגוע במפרק בסיס הבוהן ואף ליצור דלקת פרקים.

 

איך מטפלים בהלוקס ואלגוס?


תלוי במידת החומרה, יש להיוועץ ברופא לגבי מהי שיטת הטיפול המתאימה עבורכם.


מדרסים, סדים ותמכים: במידה ועדיין ניתן להחזיר את הבוהן למצבה התקין, ניתן לשקול טיפול שמרני. טיפול שמרני עשוי לכלול שימוש במדרסים על מנת לטפל בפלטפוס, שכן כאשר הקשת האורכית של כף הרגל מורמת, כף הרגל נעשית צרה יותר וכך הלחץ מהנעליים על הבהונות פוחת. מלבד השימוש במדרסים ניתן לשקול שימוש בסדי לילה ליישור הבוהן. סדים אלו מפעילים לחץ מכני על עצמות הבוהן על מנת ליישר אותן ולהחזירן למצבן התקין, סדים אלו הם למעשה המענה היחיד (מלבד ניתוח) לפתרון הבעיה ולא רק להקלה על התסמינים.

 


פיזיותרפיה: חשוב לחזק את שרירי כף הרגל על ידי הליכה ברגליים יחפות וביצוע תרגילים ייעודיים, שכן חיזוק השרירים יכול להקל את העיוות. רופא או אורתופד יוכל להמליץ לכם על התרגילים המתאימים לכם.

ניתוח: במקרי קיצון וכאשר שאר הטיפולים אינם מועילים ניתן ליישר את הבוהן גם בהליך כירורגי. הניתוח שיתבצע שונה בין מטופל ומטופל אך הוא עשוי לכלול הסרה של חלק מעצם הבוהן ובמקרים קשים (כאשר מעורבת דלקת מפרקים בדרך כלל) אף איחוי של מפרק הבוהן, במסגרת איחוי זה הרופאים פשוט יחברו את עצם הבוהן לעצמות כף הרגל האחרות כך שתיווצר עצם אחת ארוכה. איחוי זה הינו פתרון מעולה לתיקון העיוות אך מלווה באובדן יכולת התנועה של הבוהן.


במידה והנכם שוקלים לגשת לניתוח, קחו בחשבון שתופעות הלוואי עלולות לכלול צלקת, הישנות הבעיה, תיקון חלקי בלבד של הבעיה, התפתחות דלקת מפרקים, היווצרות קרשי דם ברגליים ובעיות בהחלמה של העצם והצלקת. ניתוח יתאפשר רק במידה והנכם בריאים וללא כל בעיות בריאותיות נוספות.


היבט נוסף שעליכם לשקול הינו תקופת ההחלמה שהינה ארוכה למדי. כאשר מסירים חלק מעצם הבוהן בניתוח, תקופת ההחלמה צפויה להימשך בין 8 ל-12 שבועות שבמהלכם לא תוכלו להישען על הרגל ויהיה עליכם להיעזר בקביים. גם לאחר תום תקופת ההחלמה תיתכן נפיחות בכף הרגל שתימנע מכם לנעול נעליים. כ-6 חודשים לאחר הניתוח תופעות הלוואי צפויות לחלוף ורוב המטופלים מדווחים על תחושה חיובית ושביעות רצון מהתהליך.


מקור: https://www.medi.de/en/health/diagnosis-treatment/foot-deformities/hallux-valgus/

 

סובלים מהלוקס ולגוס? אלו המוצרים שיכולים לעזור!

סד דינמי ליישור הבוהן - DJO aircast

בוניון - BORT

מפריד אצבע ומגן בוניון - BORT

סד המיישר את הבוהן בעזרת רצועה מתכווננת וציר מרופד עם כרית ג'ל לשמירה על הבוהן, לפיזור הלחץ באופן שווה ולנוחות מירבית. מגן בוניון, עשוי מסיליקון/ ג'ל בעל מגע רך, חלק, נעים ונוח. מתלבש סביב בוהן 1 בעזרת טבעת סיליקון מחוזקת בסיבי בד להגברת העמידות. מרחיק את האזור הפגוע מהנעל ובכך מונע חיכוך ומגן על האזור. מפריד עבה לאצבע + מגן בוניון, עשוי מסיליקון/ ג'ל בעל מגע רך, חלק, נעים ונוח. מרחיק את האזור הפגוע מהנעל ובכך מונע חיכוך ומגן על האזור.

 

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: