צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעבדיקות ביתיותהבדיקות הביתיות שכדאי להכיר
מערכת דין,
23 נובמבר 2017

מהיריון, לחץ דם ועד לבדיקה לגיל המעבר: הבדיקות הביתיות שכדאי להכיר

בין האבחונים שמציע האינטרנט לחיפושים אחר תסמינים שונים למה שאתם מרגישים באותו רגע, נפתח בפניכם עולם שלם של בדיקות ביתיות שיכולות לתת לכם מדד לגבי המצב הבריאותי שלכם עם תשובות מיידיות בפרטיות ביתכם – מבדיקת היריון, בדיקת לדליפת מי שפיר, האם את בפתח גיל המעבר וגם בדיקות מצילות חיים, דוגמת דם סמוי בצואה

 

פעם, אבל לא כל כך מזמן, אם חשנו ברע, היינו צריכים להתקשר לקבוע תור לרופא המשפחה, להגיע למרפאה, לשבת עם עוד אנשים חולים ולהמתין לתור שלנו כדי שהרופא יאבחן ממה אנחנו סובלים.

היום, עם התקדמות הטכנולוגיה, ובעיקר האינטרנט, הרשת פתוחה בפנינו לשאול שאלות – אפילו, ואולי בעיקר, מביכות  - על המצב הרפואי שלנו בהתאם לתסמינים שונים שאנחנו חווים, להשוות בתמונות את מה שיש לנו לעומת מחלות קיימות, לבדוק האם יש חולים נוספים כמונו ומה עוזר להם, לקבל המלצות לטיפולים שונים ולנסות להבין ממה אנחנו סובלים.

אל החיפוש ברשת מצטרפות הבדיקות הביתיות, שפתחו בפנינו את היכולת לאבחן מצבים רפואיים שונים. כיום קיים מגוון רחב של בדיקות רפואיות שניתן לרכוש בבתי מרקחת או אונליין. אלו נועדו לעזור לנו להבין ממה אנחנו סובלים ומאפשרים את האבחון באופן פרטי. יחד עם זאת, חשוב לציין שבדיקות אלו לא נועדו להחליף את הביקור אצל הרופא, ותמיד מומלץ לשוחח עמו על מנת לקבל הבנה טובה יותר של התוצאות והאם נדרש מעקב ואיזה טיפול מתאים לבעיה.

 

מהיריון ועד הלידה

בין אם אתם מצפים להיכנס להיריון ובין אם לא – בדיקת היריון, שהיא המוכרת ביותר, וגם זו שעשתה מהפכה בתחום, יכולה לתת לכם את התשובה תוך מספר דקות ובדיוק מרבי. אין צורך לחכות לתור או לתוצאות של בדיקת דם או שתן, ולא משנה אם זה חג או שבת, בדיקת ההיריון נותנת לך את המענה המיידי.

הבדיקה בוחנת את רמת הורמון ה-hCG – הורמון ההיריון – בשתן ונותנת תשובה מדויקת בתוך כ-5 דקות. מומלץ לבצע בדיקה זו בשעות הבוקר, אז רמות ההורמון גבוהות יותר. בדיקות היריון ביתיות נוספות מאפשרות שימוש במהלך כל היום, הן מדויקות ב-99%, נוחות לשימוש ומהירות במענה, ובעלות אישור של ה-CE וה-FDA.

במהלך ההיריון הגוף עובר הרבה שינויים ויש לכך לא מעט השפעות, כמו דליפת שתן למשל, בשל הרחם שלוחץ על שלפוחית השתן. יחד עם זאת, עלולות להתגלות גם בעיות חמורות יותר. במהלך ההיריון העובר מוגן בתוך שק מי השפיר המספק לו הגנה ומזון. פגיעה בשק זה ודליפה של מי השפיר עלולה להעמיד בסכנה את התינוק ואת האם.

במקרים בהם יש חשש לדליפה שאיננה משתן, מומלץ לבצע בדיקה ביתית לזיהוי דליפת מי שפיר – Al-Sense - היא בדיקה ביתית מדויקת הנעשית בעזרת בפד המשנה את צבעו במגע עם הנוזל הדולף ומאפשר לדעת במהירות האם מדובר בדליפת שתן או בדליפת מי שפיר. אם מתקבלת תוצאה חיובית לדליפת מי שפיר, יש לגשת לרופא המטפל במיידי.

 

לאבחן את עצמכם בפרטיות ביתכם

יש לא מעט מצבים רפואיים שעלולים להעמיד את הסובלים מהם במבוכה, עד כדי הימנעות מפנייה לרופא, מה שלעיתים עלול להיות מסוכן לבריאות. במקרים כאלה, כדאי שיהיו בבית כמה בדיקות רפואיות שיכולות לתת מענה ראשוני לתהליך.

עוד בטרם תחילת גיל המעבר אצל נשים ישנם תסמינים שונים שיכולים להעיד שזו אכן התקופה, לעיתים מדובר בהפסקה של הווסת, פעמים אחרות אלו גלי חום ועוד. כדי לדעת האם באמת מדובר בתחילתו של גיל המעבר וכדי לבדוק אפשרויות טיפול שונות שיכולות להקל על התסמינים, שלעיתים מופיעים בצורה קשה, אפשר לבצע בדיקת מנופאוזה - בדיקל מנופאוזה. זוהי בדיקה לאבחון וריכוז הורמון ה-FSH האחראי על ייצור האסטרוגן בגוף. במהלך תקופת הטרום מנופאוזה (לפני גיל המעבר) מתרחשים שינויים בייצור הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון. רמת הפרוגסטרון בתקופה זו יורדת בצורה משמעותית, בעוד שרמת ה-FHS עולה משמעותית לקראת סוף התקופה ומיד חווה ירידה דרסטית בייצור האסטרוגן.

הבדיקה בוחנת את ריכוז ה-FSH בשתן ונותנת תשובה בתוך כ-10 דקות. הזיהוי המוקדם חשוב משום שהוא מאפשר לאבחן בצורה מדויקת את המצב ולתת את הטיפול המתאים אישית על ידי הרופא המטפל.

אבחון מוקדם חשוב מאוד גם במקרים של מחלות קשות, דוגמת סרטן. בדיקת פרוסטטה הנעשית בעזרת ערכה כמו בדיקל פרוסטטה, יכולה לתת אבחון מוקדם לגידולים סרטניים בערמונית. זוהי בדיקה פשוטה ומהירה לזיהוי ואבחון חלבון PSA המופרש מבלוטת הערמונית. החלבון עצמו מופרש באופן תקין והוא מיוצר אך ורק בערמונית. עלייה בייצור שלו עלולה להעיד על בעיה כלשהי. גילוי מוקדם יכול לסייע בטיפול מהיר ויעיל וכמובן להציל חיים.

בדיקה נוספת שיכולה להציל חיים היא בדיקת דם סמוי בצואה, דוגמת בדיקל דם סמוי בצואה. זוהי בדיקה ביתית עצמית שתוצאתה מעידה על דימום במעיים ו/ או בחלק התחתון של מערכת העיכול. התוצאות מתקבלות תוך כ-10 לאחר הבדיקה.

 

שומרים על הבריאות

גם אם אינכם סובלים מחלה או מצב בריאותי כלשהו, תמיד טוב שיש בבית את האפשרות לבצע בדיקות שגרתיות משום שבמקרה הצורך הן יכולות לתת מענה מיידי.

בדיקת לחץ דם, למשל, היא בדיקה שגרתית שרובנו עוברים בעת בדיקות בקופת החולים. ישנם חולים הזקוקים לבדיקה זו באופן קבוע, על מנת לנטר את מצבם, בעיקר במקרים של לחץ דם גבוה, נטילת תרופות שונות וכדומה. תפעול של מד לחץ דם הוא פשוט וניתן כמובן לבצע אותו בבית, התוצאות הן מיידיות ומאפשרות מעקב של המצב ללא צורך להגיע לרופא.

גם מד סטורציה הוא מכשיר שניתן לתפעול בבית, הוא מאפשר מעקב אחר ריווי החמצן בדם (לכתבה על סטורציה לחצו כאן) ויכול לסייע במקרים של מחלות שונות הקשורות בנשימה, לאנשים הנוטלים תרופות שונות המשפיעות על הדם וכדומה.

אין ספק שהבדיקות הביתיות יצרו שינוי בתחום, הן מאפשרות לנו לשלוט יותר במצב הבריאותי שלנו, לקחת אחריות על עצמנו, להבין ולשאול יותר שאלות הקשורות לבריאות שלנו וגם לדעת, בזמן אמת, מה מתרחש בגופנו.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: