צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעחבישות לחץבצקת ורידית (פלבואדמה)
מערכת דין,
27 יולי 2020

בצקת ורידית (פלבואדמה)

בצקת ורידית (פלבואדמה)

גורמים, אבחנה, טיפול

המונח בצקת ורידית, מתייחס לבצקת הנובעת מהפרעה בזרימת הדם במערכת הורידית, לדוגמא בעקבות נזק לוורידים ולמסתמי הוורידים בעקבות דליות או פקקת.

 

מה גורם לבצקת ורידית?

בבצקת ורידית, נוזלים מצטברים ברקמות הגוף מאחר שהדם אינו יכול לזרום במהירות מספקת בחזרה ללב. בצקת מסוג זה ניכרת יותר כשיושבים או עומדים, וכשהוורידים "מתוחים" יותר. בתחילה הנפיחות מופיעה רק בערב לאחר עמידה ממושכת והיא מוגבלת לקרסוליים. לאחר מכן תחושת הגודש ברגליים מופיעה מיד לאחר הקימה בבוקר והנפיחות מתפשטת אל מעל לקרסוליים.

בצקת ברגליים בהריון הינה סוג נוסף של בצקת ורידית. בעת ההיריון גופנו מגדיל את נפח הדם על מנת לתמוך בתינוק כראוי, בנוסף הרחם שגדל עשוי ללחוץ על הורידים הגדולים המחזירים את הדם מהרגליים וכך להקטין את מעבר הדם בהם, מה שלבסוף יתבטא כבצקת ורידית.

 

איך מאבחנים?

אם הרגליים שלך עייפות, כבדות ונפוחות בערב, עליך להתייעץ עם מומחה (רופא ורידים, מומחה לכלי דם ולימפה או מנתח כלי דם) שיבדוק את הוורידים שלך כך שתוכל לשקול את כל אמצעי הזהירות האפשריים בשלב מוקדם זה.

 

ואיך מטפלים בבצקת ורידית?

טיפול בסיסי בבצקת ורידית כולל טיפול בלחץ שיש להוסיף לו ניקוז לימפטי ידני אם התוצאה אינה מספקת. כל מי שרגליו נפוחות בערב צריך לגרוב גרבי לחץ רפואיים (mediven של חברת medi למשל) במשך היום כדי לשפר את תפקוד הוורידים - גם אם אין דליות נראות לעין. הלחץ עוזר למנוע נפיחות ברגליים. גרבי הלחץ, במידה ומותאמים היטב לצרכי המטופל ומידותיו, עשוים להביא להקלה משמעותית בבצקת ובתחושת הגודש.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

ייעוץ מקצועי
מוצרים רלוונטים
יש למלא את הפרטים הבאים: