צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעבדיקות ביתיותבדיקות ביתיות - שאלות ותשובות
מערכת דין,
23 נובמבר 2017

תשובות לכל השאלות על בדיקות ביתיות

למה צריך בדיקות ביתיות, מה היתרונות שלהן, האם הן יכולות להציל חיים, איך יודעים מה בדיוק צריך לעשות ותוך כמה זמן יש תוצאות? בדיקות ביתיות – שאלות ותשובות
 

הווסת מאחרת, או בכלל לא מגיעה, אתם מרגישים סחרחורת או שמשהו לא בסדר במערכת העיכול – יש לא מעט תסמינים ומחושים שגורמים לנו לדאגה ואנחנו מיד מתחילים לשאול חברים, בני משפחה או פונים לאינטרנט (בעיקר אם אלו שאלות מביכות) בניסיון להבין מה עובר עלינו וממה אנחנו סובלים. אבל כבודו של האינטרנט במקומו, הבריאות שלכם חשובה יותר ולעיתים לא כדאי להסתמך על תשובות חלקיות או אבחנות שיכולות להסביר יותר מדי מחלות ולהדאיג יותר ממה שצריך.

אז מה, הולכים לרופא? גם זה לא תמיד משהו שאנחנו ששים לקראתנו, להמתין הרבה זמן לתור – ואז הדאגה והלחץ רק גוברים, או לשבת בחדר ההמתנה עם עוד חולים, וכשמגיע התור, איך מסבירים בדיוק מה מרגישים בלי להתבייש ובלי להסתיר תסמינים חשובים רק משום שהם מביכים נורא?

שוק הבדיקות הביתיות ממלא צורך חשוב – הוא נותן את האפשרות לבדוק תסמינים מסוימים בהקשר של מצב רפואי מסוים, היתרונות הם בכך שמדובר בביתיות ספציפיות, הן פשוטות לביצוע, אמינות, התשובות ניתנות תוך מספר דקות והן נעשות בפרטיות ביתכם. בסופו של דבר, המטרה היא אחת – לדאוג שתהיו מודעים למצב שלכם ותטפלו בו בעזרת הרופא שלכם.

 

מה הן בדיקות ביתיות?

בדיקות ביתיות הן ערכות שונות שנועדו לבצע אבחון ראשוני של מצבים רפואיים שונים לפני שניגשים לרופא. כיום קיימות בדיקות רבות הנמכרות בבתי המרקחת, ברשתות הפארם ואונליין שמטרתן לתת מענה ראשון לבדיקות של תסמינים שונים. בין הבדיקות ניתן למצוא: בדיקות היריון, בדיקות לזיהוי גיל המעבר, בדיקות פרוסטטה, בדיקות לזיהוי דם סמוי בצואה, בדיקות לדליפת מי שפיר, מדים שונים לבדיקת לחץ דם וכן הלאה.

 

האם ניתן לבצע את הבדיקות הללו בבית ללא עזרה?

כן, הבדיקות הללו כשמן כן הן – הן נועדו לביצוע בפרטיות ביתכם, הן קלות לתפעול ומלוות בהסברים מפורטים כיצד יש להשתמש בהן. כך גם ניתן לקבל את התוצאות בפרטיות ביתכם.

 

למה כדאי להשתמש בבדיקות ביתיות?

בדיקות ביתיות יכולות לתת אבחון ראשוני למצב רפואי ו/או תסמינים אותם אתם חווים. השימוש בבדיקה ביתית הוא מיידי, אין צורך לקבוע תור לרופא ולהמתין לו, אין צורך לגשת למרפאה ולהמתין עם חולים נוספים. כמו כן, במקרים רבים אנשים חשים לגשת לרופא ולשאול שאלות על מצבים שעלולים להיות מביכים, לכן בדיקה ביתית יכולה לתת מענה משום שהיא פרטית, ניתן לבצע אותה לבד בבית ולקבל תוצאות תוך דקות ספורות. המשך הטיפול, כמובן, הוא מול הרופא המטפל.

 

האם בדיקה ביתית מחליפה התייעצות עם רופא?

בדיקה ביתית היא צעד ראשון לאבחון, היא איננה מחליפה התייעצות עם רופא, אבל יכולה לתת מענה ראשוני לשאלה מאיזו בעיה אתם סובלים. בין אם הבדיקה הביתית נתנה מענה שלילי, אך אתם ממשיכים לסבול מתסמינים שיכולים להיגרם ממצב רפואי אחר (שלא ניתן לבררו בבדיקה ביתית) ובין אם מדובר בתשובה חיובית – מומלץ לגשת לרופא, לספר על תוצאות הבדיקה ולהתייעץ באשר להמשך טיפול מתאים. קחו בחשבון שמצב רפואי נתון יכול להתפתח בצורה שונה אצל כל אחד ואחת מכם, לכן כל טיפול צריך להיות מותאם למטופל.

 

אני יכול לבדוק באינטרנט מה יש לי, למה אני צריך בדיקה ביתית?

נכון, היום האינטרנט פותח בפנינו אינספור אפשרויות לבדוק תסמינים ולזהות מחלות, לחפש בעזרת זיהוי תמונות מה התסמינים מהם אנחנו סובלים. אולם בדרך-כלל, כמספר השאלות כך גם מספר התשובות. פעמים רבות אנחנו יכולים להכניס רשימה של תסמינים ולגלות שאנחנו חולים בהמון מחלות יחד, להיכנס לפאניקה בגלל עצות של אנשים שונים ולצאת יותר מבולבלים ממה שהיינו כשהתחלנו בחיפוש.

בדיקות ביתיות הן ממוקדות נושא, כלומר הן בודקות דברים מסוימים ונותנות תוצאות מהירות, מדויקות ואמינות. האינטרנט הוא כלי נפלא, אבל כשזה מגיע לבריאות שלכם, עדיף להיות ממוקדים ומדויקים כדי לקבל זיהוי נכון ומהיר.

 

למה חשוב שיהיו לי בבית בדיקות ביתיות?

קודם כל משום שהבריאות שלנו חשובה. בנוסף, עם הגיל הגוף שלנו עובר כל מיני שינויים, ישנם תסמינים שונים שמופיעים בעיקר בגילאים מבוגרים יותר, יש כאבים לא מוסברים ולפעמים אנחנו מרגישים לא בנוח לגשת לרופא "על כל שטות" או שאנחנו מתביישים לשאול שאלות לגבי שינויים מביכים בגופנו. בדיקות ביתיות יכולות לתת מענה ראשוני, הן גם יכולות להציל חיים במקרים מסוימים, כמו בערכות בדיקה לזיהוי של דם סמוי בצואה או בדיקת פרוסטטה שיכולה להעיד על גידולים בערמונית. אין תחליף לבדיקה אצל רופא, אבל לפעמים אנחנו זקוקים לדחיפה הראשונה שתביא אותנו לרופא, והבדיקה הביתית יכולה לתת את ה"פוש" הזה שיביא אותנו לרופא כדי שנטפל בבעיה.

 

איך אני יודע מה צריך לעשות בבדיקה הביתית?

כל בדיקה מגיעה עם הסבר מפורט כיצד יש לבצע אותה, מדובר בבדיקות קלות לביצוע ולכן ניתן לעשותן בבית וללא עזרה. התוצאות מתקבלות תוך דקות ספורות.

 

מה היתרונות של בדיקות רפואיות ביתיות?

המגוון הרחב של הבדיקות הרפואיות הביתיות הקיימות כיום ברשתות הפארם ולקנייה אונליין מאפשר לבצע את הבדיקה באופן אישי ולקבל מענה לשאלות רפואיות שונות ומגוונות בבית ובאופן דיסקרטי. הבדיקה כוללת, לרוב, ביצוע של פעולה פשוטה והתוצאה המתקבלת תוך דקות ספורות, מאפשרת לקצר תהליכים בזיהוי המצב הרפואי, ובמקרים בהם יש צורך היא כמובן מאפשרת לקבל באופן מידי וללא עיכובים מיותרים את הטיפול המתאים.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: