צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעבדיקות ביתיותאיך להפסיק לפחד ולהתחיל להקל על תופעות גיל המעבר?
מערכת דין,
04 אפריל 2017

איך תוכלו להקל על תופעות וכאבי גיל המעבר

גיל המעבר (שנקרא גם מנופאוזה) הוא התקופה סביב הפסקת המחזור החודשי שמצוינת בדרך כלל אצל נשים מעל גיל 50. תקופה זו מתרחשת כאשר מתמעטות הביציות בשחלות ויורדות כמויות האסטרוגן והפרוגסטרון שבגוף. גיל המעבר מביא עימו תופעות לוואי שונות, שמשתנות מאישה לאישה.


אחת התופעות היותר מוכרות ושכיחות הינה גלי החום מהם סובלות כ-80% מהנשים.
גלי החום מתאפיינים בתחושות חום חזקות ופתאומיות שמלוות לעיתים בהזעה ובהגברת קצב פעימות הלב. גלי החום נמשכים בדרך כלל כמה דקות, אך לפעמים מתארכים. הם  מתחילים בפנים ובחזה ומתפשטים לכל הגוף ויכולים להופיע אחת לכמה ימים, או כמה פעמים ביום. אצל חלק מהנשים יגרמו להפרעות שינה, מצבי רוח משתנים ופגיעה בריכוז. בנוסף, קיימות תופעות כמו יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, צריבות במתן השתן, כאבי פרקים ומיגרנות.


במקרים בהם נפגע התפקוד היומיומי ניתן לטפל בתופעות באמצעות טיפול הורמונלי, שכולל אספקת הורמונים חלופיים לגוף, או תרופות מסוגים שונים ביניהן תרופות אנטי דכאוניות (SSRI), תרופות ניהול לחץ דם או טיפול באמצעות SERMs. רק כ-30% מהנשים פונות לקבלת הטיפול.


מלבד התרופות, ישנן עוד דרכים שאולי יעזרו לחלק מהנשים להרגיש הקלה בתסמינים.

  • התעמלות -  מפחיתה סטרס ומתחים ומעלה את מצב הרוח. יוגה מומלצת במיוחד משום שהוכחה כבעלת השפעה מקלה על הדכאון של גיל המעבר. מומלץ ללכת לשיעור יוגה לפחות פעמיים בשבוע כדי לשמור על כושר גבוה.
  • שתיה מרובה של מים תעזור להשלים את הנוזלים שאבדו בזיעה ולהחזיר את לגוף את הטמפרטורה הטבעית שלו. מומלץ לשתות 2-3 ליטר של מים ביום.
  • מאכלים חריפים ומתובלים יכולים לזרז את גלי החום. גם מקפאין ומשקאות אלכוהוליים כדאי להימנע.
  • מדיטציה של 15 דקות כל יום תפחית את המתח ותעזור לבעיות שינה. חשוב לתרגל נשימות משום שנשימה נכונה יכולה להקל על גלי החום.
  • הקפדה על שינה נכונה תשפיע אף היא. מומלץ לישון בחדר מאוורר ולהקפיד על פיג'מה קלה ושמיכה דקה.
  • ברפואה הטבעית נהוג להמליץ על תוספת של קוהוש שחור. למרות זאת, ההוכחות אינן חד משמעיות.
    בנוסף, צריכה של קוהוש שחור יכולה לגרום לתופעות לוואי כמו כאבים, פריחה, השמנה ובמקרים נדירים מאוד לנזק בכבד.
  • בתסמינים רגשיים פסיכולוגיים מומלץ לטפל בעזרת פרחי באך, תטא הילינג ודמיון מודרך.


אבחון מנופאוזה יכול להתבצע גם בבית באמצעות בדיקה ביתית פשוטה. הבדיקה מאבחנת את ריכוז הורמון FSH בשתן, שעולה בתקופת תהליך הפסקת הוסת. זוהי בדיקה עצמית ומהירה שמספקת תוצאה תוך דקות.

 

האתר אינו מוסד או ארגון רפואי ואין לראות בכתוב מעלה ייעוץ או אבחון רפואי. בכל נושא יש להיוועץ עם איש צוות רפואי מוסמך.

 

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: