צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
מערכת דין,
14 אוגוסט 2017

על הפיזיולוגיה של ההנקה

חזה האישה מתחיל להתכונן לייצור החלב כבר כשהיא נכנסת להיריון.

השינוים בשדיים נגרמים הודות לארבעה הורמונים מרכזיים שגורמים לתאים שמייצרים חלב (alveoli) לגדול ולצמוח. השדיים שלך מתחילים לייצר את חלב הבוסר, הקולוסטרום, כבר בשליש השני להיריון. קולוסטרום הוא סמיך וצבעו שקוף עד צהוב. ברגע שהתינוק נולד, הגוף מתחיל לייצר עוד חלב. לאורך הימים הראשונים כמות חלב האם המיוצר תעלה והוא ישתנה ליותר נוזלי ולבן.

 

ייצור חלב אם

הורמוני ההנקה

 

 

הפיזיולוגיה המסובכת של ההנקה מורכבת משילוב עדין בין הורמונים. ישנם ארבעה הורמונים שעוזרים לשדיים שלך לייצר חלב: אסטרוגן, פרולקטין, אוקסיטוצין ופרוגסטרון. הגוף יודע בעצמו לאזן את רמות ההורמונים כך שיווצר חלב. ניתן לראות זאת בתמונה הבאה:

 

הורמוני הנקה

 

 

אסטרוגן ופרוגסטרון מכינים את השדיים לייצור חלב. ההורמונים האלו משוחררים דרך השליה במהלך ההיריון. יש להם שני תפקידים חשובים: הם מגדילים את גודל ומספר צינוריות החלב בשדיים ושומרים על הגוף מלייצר כמויות חלב גדולות עד אחרי שהתינוק יוולד. ברגע שהתינוק נולד והשליה נחתכת כמות ההורמונים הללו יורדת. הירידה בהורמונים משדרת לגוף שזה הזמן לייצר חלב.

פרולקטין עוזר לשדיים שלך לייצר חלב. אחרי לידת התינוק, רמות הפרולקטין עולות. כל פעם שאת שואבת או מניקה, הגוף משחרר עוד מההורמון, מה שגורם לייצור ואחסון החלב בשד. אם רמות ההורמון יורדות, כמות החלב בגוף שלך תרד. מסיבה זו חשוב להניק או לשאוב מיד לאחר הלידה ולאחר מכן באופן קבוע.

אוקסיטוצין משחרר חלב מתוך השדיים. כשהתינוק (או המשאבה) מתחילים לשאוב את הפטמה, ההורמון משתחרר. השחרור גורם לחלב לצאת מחוץ מתוך התאים אל תוך הצינוריות ועד לפטמה. התהליך נקרא "רפלקס שחרור החלב".

 

הזרקת חלב

 

 

התהליכים המוזכרים למעלה ותפקוד ההורמונים מתקיימים בין אם מדובר בהנקה או שאיבה באמצעות משאבת חלב. השימוש במשאבת חלב הוא כמובן בטוח ופשוט ורצוי לבחור משאבת חלב חשמלית נוחה לתפעול, לדוגמא משאבת החלב מבית אמדה.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: