צור קשר
צור קשר

שדה חובה

EN
דף הביתפורטל מידעפיזיותרפיהאיזה ציוד רפואי צריך לשיקום ביתי?
מערכת דין,
23 אוגוסט 2020

איזה ציוד רפואי צריך לשיקום ביתי?

החלמה מתאונה, ניתוח או בעיה רפואית מצריכה לעיתים שיקום ביתי במהלכו המטופל עובר תוכנית שיקום על פי ההמלצות הרפואית בין אם מדובר בפיזיותרפיה, קבלת תרופות, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת למבוגרים ועוד.


העובדה שהשיקום מתבצע בסביבה הטבעית המוכרת למטופל מסייעת רבות בתהליך השיקום כאשר צוות מקצועי מגיע עד למטופל בביתו ואין צורך לנייד אותו בין מרפאות או להביאו ישירות לבית החולים. חשוב לפנות לחברה המציעה שיקום ביתי וכך למזער את הסיכוי לזיהומים שונים – חשיבות רבה במיוחד כאשר מדובר באוכלוסייה הנמצאת בקבוצת סיכון.


מעבר לניהול השיקום הרפואי תוך שמירה על שגרת החיים של המטופל ובני משפחתו ודגש על שיקום אפקטיבי וידידותי, יש לדאוג לציוד רפואי הנדרש להצלחת התהליך השיקומי. כמובן שסוג הציוד תלוי בפעילות השיקום הנדרשות ויש לבדוק האם לרכוש או להשכיר את הציוד.

לפניכם סקירה קצרה של ציוד רפואי נפוץ בתהליכי שיקום בסביבת המגורים:


שיקום באמצעות מתיחה

במקרים שונים יעזור למטופל לבצע מתיחה מותנית ממוקדת באמצעות מכשיר ייעודי לכך המאפשר מתיחה צווארית או מותנית לשחרור לחץ עצבי בין החוליות. זהו מכשיר שחשוב מאוד לביצוע תרגילי פיזיותרפיה כאשר קיימים בקליניקות מכשירי מתיחה משוכללים ומתקדמים עם דפוסי מתיחה שונים ביצירת פרוטוקולים מותאמים באופן אישי. המכשיר לשימוש ביתי קומפקטי יותר והינו נייד וקל לתפעול: הוא כולל משאבה הניתנת להפעלה בלחיצת כפתור, מצויד בחגורות למניעת החלקה ובעל יעילות גבוהה בהישג ידו של המטופל לרבות מנגנון המבטיח מתיחה ברמת כוח מדויקת.


חשמל זורם בשרירים

חלק בלתי נפרד מהשיקום מוקדש לתרגילים וניסיונות להפחתת הכאב על מנת לחזור לתפקוד ולשגרה. כאן נכנסים לתמונה מכשירים קומפקטיים, שהינם מכשירי טנס לשיכוך הכאב. הם עובדים על זרמים שונים וכן כוללים תוכניות שונות מובנות להצלחת התהליך.


במידה ויש בעיה בשרירים ויש לחזק אותם תוך הפחתת עוצמת הכאב, חשוב להצטייד במסגרת השיקום במכשירים לשיקום כוח השריר. אלה הם לרוב מכשירים לגירוי חשמלי של השריר להפחתת כאב. קיימים סוגים שונים של מכשירים ויש להתייחס לפרמטרים המשפיעים על הביצועים כמו למשל, אפשרות לבחור מבין תוכניות שונות להפחתת כאב ותוכניות לחיזוק ושיפור השריר כשיש מכשירים מתקדמים הסורקים את השרירים ומתאימים באופן אוטומטי את המאפיינים של החיישנים לפיזיולוגיה של המטופל. מדובר בשיטת האלקטרותרפיה במהלכה שולחים כאמור זרמים חשמליים אשר מאותתים למוח להפעיל את היחידות המוטוריות בזמן אימון תוך הקלה על הכאב.


ביופידבק לשיקום רצפת האגן

בעיות ברצפת האגן עשויות לפגוע בתפקוד ובאיכות החיים ולמרבה השמחה יש פיתוחים מתאימים המתאימים לשיקום רצפת האגן במסגרת שיקום המתבצע בבית. כמו למשל, אלקטרודה אנאלית ביופידבק או אלקטרודה וגינאלית פידבק שמטרתן לקבל פידבק מחיישנים רגישים במיוחד בתנוחות שונות הן בעמידה, שכיבה או הליכה על מנת לאמן את שרירי רצפת האגן ולמנוע צניחה או בעיות שונות כמו בריחת שתן או בעיות גב שנוצרות בעקבות כאבים ברצפת האגן.


חשוב מאוד להצטייד בציוד שיקום איכותי העומד בתקנים ובסטנדרטים הגבוהים ביותר וכן לקבל הכוונה מקצועית בנוגע לשימוש נכון ויעיל בכל אחד מהמכשירים בין אם מדובר בשימוש עצמאי או בקבלת טיפול ממטפל או אפילו מבן משפחה שעבר הדרכה ייעודית לטיפול. יש להקפיד על ההוראות ועל העצימות והתדירות להצלחת השיקום.


לעיתים ההמלצה תהיה של טיפול רב תחומי משולב לפי הצרכים של המטופל כך שיהיה צורך להצטייד במגוון מכשירים ולהשתמש בהם לאורך השיקום. חשוב גם לבצע מעקב אחר השיפור בעקבות השימוש בציוד ובשליטה בתרגילים השונים.

ייעוץ מקצועי
יש למלא את הפרטים הבאים: